kalendarz ciąży

Twoja ciąża tydzień po tygodniu

1 tydzień ciąży

Opracowanie: Monika Kornać

Pierwszy tydzień ciąży to czas ostatniej miesiączki kobiety, przed dziewięciomiesięczną przerwą. Zarodek jeszcze nie istnieje. Jest dwiema komórkami: jajową w ciele matki i plemnikiem w ciele ojca. W ciele kobiety nadal złuszcza się błona śluzowa macicy - jak co miesiąc. Po niej zaczyna się nowy cykl.

To właśnie od tego tygodnia liczona jest ciąża, czego wiele kobiet nie wie i popełnia błędy obliczeniowe. Tak naprawdę, to właśnie data wystąpienia ostatniego okresu przed ciążą jest uznawana za jej początek i od niej odlicza się te najważniejsze dziewięć miesięcy w życiu każdej kobiety.

Początek każdej miesiączki w życiu kobiety jest sygnałem, że organizm kobiety przygotowuje się do ciąży. Rozpoczęcie okresu to dla każdej pani sygnał, że może rozpocząć starania o zajście w ciążę.

Bardzo ważne jest oczywiście utrzymanie zdrowia. Ciało musi być gotowe na przyjęcie zarodka i na utrzymanie ciąży. Warto zacząć zdrowiej się odżywiać, zrezygnować z używek, takich jak kawa czy papierosy i częściej chodzić na spacery.

Ciąża dla wielu kobiet jest okresem pięknym, ale trudnym. Zmienia się ich ciało, cały świat wygląda inaczej. Przyszła mama musi wiedzieć, że nadal będzie dla męża atrakcyjna. Przecież ciążowy brzuszek dodaje uroku i wielu panów wprost uwielbia patrzeć na swoją ukochaną w ciąży. Nie bez powodu nazywa się ten czas okresem błogosławionym.

Jakie są objawy ciąży?

Znamy wiele typowych objawów ciąży. Należą do nich poranne mdłości czy apetyt na dziwne potrawy lub ich niecodzienne połączenia.

Pierwszą oznaką błogosławionego stanu jest jednak oczywiście brak miesiączki. Gdy w wyznaczonym terminie okres się nie pojawia, myśl kobiety jest jedna: jestem w ciąży.

Czytaj dalej

Jak przygotować się do ciąży?

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety kiedy to powinna szczególnie o siebie dbać. Przez te dziewięć miesięcy nosi w sobie nowe życie. To dziecko jest owocem miłości, która łączy ją z ukochanym mężczyzną.

Czytaj dalej

Kalendarz ciąży - Twoja ciąża tydzień po tygodniu

Wybierz interesujący Ciebie tydzień ciąży...