kalendarz ciąży

Twoja ciąża tydzień po tygodniu

10 tydzień ciąży

Opracowanie: Monika Kornać

Od tej pory nie mówimy już o zarodku. Dziecko staje się płodem. Płód ma dwa miesiące i od teraz nasze maleństwo czuje wszystkie emocje mamy: radość, zdenerwowanie czy strach.

Na tym etapie lekarz może zalecić przyszłej mamie łykanie odpowiednich witamin, jeśli występują jakieś niedobory. Przedostają się one do jego krwi wraz z hormonami.

Czas również na wizytę tatusia u lekarza, ale oczywiście w charakterze osoby towarzyszącej przyszłej mamie. Jak pokazują badania, gdy ojciec aktywnie angażuje się we wszystko, komplikacje występują niewspółmiernie rzadziej. Taka wizyta może okazać się niezwykle wzruszająca, gdy zobaczy się swoje maleństwo na ekranie monitora USG.

Jeśli tatusiowie palą papierosy, musimy bezwzględnie wysłać ich na odwyk. Jeśli już naprawdę nie mogą zrezygnować z nałogu, niech palą chociaż na balkonie lub w pracy. Biernie palenie szkodzi dziecku i może mieć wpływ na jego rozwój.

Maluszek rośnie bardzo szybko, jego paluszki nie są już zrośnięte błonami, wyraźnie widać też oczy dziecka. Większość organów już jest ukształtowana, ale nie wszystkie jeszcze pracują. Dziecko mierzy około 4 centymetrów.

Jakie są objawy ciąży?

Znamy wiele typowych objawów ciąży. Należą do nich poranne mdłości czy apetyt na dziwne potrawy lub ich niecodzienne połączenia.

Pierwszą oznaką błogosławionego stanu jest jednak oczywiście brak miesiączki. Gdy w wyznaczonym terminie okres się nie pojawia, myśl kobiety jest jedna: jestem w ciąży.

Czytaj dalej

Jak przygotować się do ciąży?

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety kiedy to powinna szczególnie o siebie dbać. Przez te dziewięć miesięcy nosi w sobie nowe życie. To dziecko jest owocem miłości, która łączy ją z ukochanym mężczyzną.

Czytaj dalej

Kalendarz ciąży - Twoja ciąża tydzień po tygodniu

Wybierz interesujący Ciebie tydzień ciąży...