kalendarz ciąży

Twoja ciąża tydzień po tygodniu

11 tydzień ciąży

Opracowanie: Monika Kornać

Obecnie dziecko ma już wykształcone wszystkie organy. Teraz musi tylko rosnąc i przybierać na wadze. Za to mama już niedługo przestanie się mieścić w ulubione spodnie i będzie musiała zainwestować w nową ciążową garderobę.

U mamy powinny stopniowo zanikać poranne mdłości. Ustępują również huśtawki nastrojów oraz dręcząca w pierwszych miesiącach senność. Od tej pory to łożysko przejmuje funkcję produkcji hormonów.

Nadal ważny jest ruch i oczywiście zdrowa dieta, skonsultowana z lekarzem.

Od tej chwili dziecko intensywnie rośnie i tyje. Przez skórę nadal widać wszystkie naczynia krwionośne, ale powoli nabiera ona odpowiedniego barwnika. Na paluszkach tworzą się unikalne i jedyne w swoim rodzaju linie papilarne. U chłopców jądra zaczynają wydzielać męskie hormony płciowe. U dziewczynek zaczyna się to nieco później. Nadal intensywnie rozwija się mózg, zwłaszcza móżdżek. W dalszym ciągu kostnieje kręgosłup, dodatkowo się prostując. Głowa dziecka za sprawą smuklejszej szyi, odchyla się nieco do tyłu. Dziecko mierzy około 5 centymetrów. Waży na razie 10 gramów. Potrafi już połykać i ssać paluszek. Uczy się też ziewać.

Jakie są objawy ciąży?

Znamy wiele typowych objawów ciąży. Należą do nich poranne mdłości czy apetyt na dziwne potrawy lub ich niecodzienne połączenia.

Pierwszą oznaką błogosławionego stanu jest jednak oczywiście brak miesiączki. Gdy w wyznaczonym terminie okres się nie pojawia, myśl kobiety jest jedna: jestem w ciąży.

Czytaj dalej

Jak przygotować się do ciąży?

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety kiedy to powinna szczególnie o siebie dbać. Przez te dziewięć miesięcy nosi w sobie nowe życie. To dziecko jest owocem miłości, która łączy ją z ukochanym mężczyzną.

Czytaj dalej

Kalendarz ciąży - Twoja ciąża tydzień po tygodniu

Wybierz interesujący Ciebie tydzień ciąży...