kalendarz ciąży

Twoja ciąża tydzień po tygodniu

12 tydzień ciąży

Opracowanie: Monika Kornać

Chłopiec czy dziewczynka? Podczas badania lekarz może zdradzić już płeć dziecka. Może określić płeć maluszka, pod warunkiem oczywiście, że życzą sobie tego przyszli rodzice. Wiele par woli jednak mieć niespodziankę.

Dla mamy ważne jest teraz świeże powietrze. Powinna dużo spacerować, przebywać na dworze.

Dziecko zaczyna wyprawiać w brzuchu mamy prawdziwe rewolucje! Obraca się wokół własnej osi, przekręca się, wiosłuje. Na razie mama nie czuje jeszcze ruchów dziecka, ponieważ maluszek jest za mały, by dotykać ścian macicy, ale niedługo się to zmieni.

Płód ma wielkość około 6 centymetrów, ważny niecałe 12 gramów. W tym tygodniu zaczyna się wiele ważnych zmian. Wątroba produkuje żółć, a przysadka mózgowa zaczyna wydzielać hormony. Poza tym pracuje również już układ trawienny. Jego praca polega na trawieniu połkniętych przez dziecko wód płodowych. Jelita potrafią już wchłaniać glukozę. Obserwuje się także ich ruchy robaczkowe.

Maluszek potrafi tez się uśmiechać i nadal pracuje nad mimiką. Zauważyć da się również marszczenie czoła. Powstają struny głosowe i rozwija się krtań, ale swój głos maluch będzie mógł zaprezentować dopiero za pół roku, tuż po narodzinach.

Jakie są objawy ciąży?

Znamy wiele typowych objawów ciąży. Należą do nich poranne mdłości czy apetyt na dziwne potrawy lub ich niecodzienne połączenia.

Pierwszą oznaką błogosławionego stanu jest jednak oczywiście brak miesiączki. Gdy w wyznaczonym terminie okres się nie pojawia, myśl kobiety jest jedna: jestem w ciąży.

Czytaj dalej

Jak przygotować się do ciąży?

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety kiedy to powinna szczególnie o siebie dbać. Przez te dziewięć miesięcy nosi w sobie nowe życie. To dziecko jest owocem miłości, która łączy ją z ukochanym mężczyzną.

Czytaj dalej

Kalendarz ciąży - Twoja ciąża tydzień po tygodniu

Wybierz interesujący Ciebie tydzień ciąży...