kalendarz ciąży

Twoja ciąża tydzień po tygodniu

13 tydzień ciąży

Opracowanie: Monika Kornać

Mamy już za sobą pierwszy trymestr ciąży. Zaczyna się czwarty miesiąc, kiedy to brzuszek już jest nieco większy, zniknęły wszystkie uciążliwe objawy, takie jak poranne mdłości i senność, mama i dzidziuś czują się świetnie.

Mama od tej pory zaczyna tyć około pół kilograma tygodniowo. Powinna jednak jeść nie za dwóch ale dla dwojga. Trzynasty tydzień wcale nie jest pechowy, wręcz przeciwnie. Od tego momentu znacznie spada ryzyko poronienia. Cechą charakterystyczną tego okresu jest również zwiększone libido. Można skonsultować z lekarzem, czy seks w ciąży będzie dla przyszłej mamy bezpieczny i cieszyć się nim, nawet w stanie błogosławionym.

Wiele pan narzeka w tym czasie na ból i drętwienie stóp. Ulgę przyniosą relaksujące masaże oraz ćwiczenia, polegające na unoszeniu nóg.

Maluszek ma się dobrze. Zaczyna się produkcja insuliny, czyli trzustka pracuje już na pełnych obrotach. Dziecko może już obracać, głowę. Nadal rozwija się mimika dziecka. Dziecko jest bardzo ruchliwe, bawi się pępowiną. W tym tygodniu tworzą się zalążki zębów mlecznych. Dziecko ma około 8 centymetrów. Maluszek ma wielkość brzoskwini. Waży od 15 do 20 gramów.

Jakie są objawy ciąży?

Znamy wiele typowych objawów ciąży. Należą do nich poranne mdłości czy apetyt na dziwne potrawy lub ich niecodzienne połączenia.

Pierwszą oznaką błogosławionego stanu jest jednak oczywiście brak miesiączki. Gdy w wyznaczonym terminie okres się nie pojawia, myśl kobiety jest jedna: jestem w ciąży.

Czytaj dalej

Jak przygotować się do ciąży?

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety kiedy to powinna szczególnie o siebie dbać. Przez te dziewięć miesięcy nosi w sobie nowe życie. To dziecko jest owocem miłości, która łączy ją z ukochanym mężczyzną.

Czytaj dalej

Kalendarz ciąży - Twoja ciąża tydzień po tygodniu

Wybierz interesujący Ciebie tydzień ciąży...