kalendarz ciąży

Twoja ciąża tydzień po tygodniu

14 tydzień ciąży

Opracowanie: Monika Kornać

Rozpoczyna się drugi trymestr ciąży i jednocześnie najspokojniejsze jej miesiące. Brzuszek nie jest jeszcze duży i nie przeszkadza w swobodnym poruszaniu się. Dla kobiety to czas dobrego samopoczucia. Kobieta czuje się dobrze i ma świetny humor. Włosy i skóra nabierają blasku. Kobieta kwitnie! Ciąża naprawdę jej służy. Teraz odchodzą w niepamięć poranne mdłości i huśtawki hormonalne.

W diecie przyszłej mamy powinny nadal dominować warzywa i owoce. Ważny jest ruch, częste spacery i dużo świeżego powietrza.

Maluch nadal rośnie i dojrzewa. Dziecko trenuje zmysł równowagi, pływając w wodach płodowych, delikatne kołysane ruchami matki. Minęło również ryzyko poronienia. Ciąża jest już bezpieczna! Maluszek czuje się dobrze, rośnie i tyje bardzo szybko. Na głowie dziecka pojawiają się widoczne, ciemniejsze włoski. Maluszek nadal ćwiczy ssanie i połykanie, na wodach płodowych. Ramiona dziecka stają się bardziej proporcjonalne do reszty ciała. Dziecko nadal ćwiczy mimikę. Powstaje również otwór odbytowy, czyli zakończenie układu wydalniczego. Zrasta się podniebienie. Wątroba zaczyna produkować żółć, a śledziona czerwone płytki krwi. Znacznie rozwijają się nerwy, ponadto ciało maluszka staje się wrażliwe na dotyk. Dziecko ma około 8 centymetrów długości i waży 25 gramów.

Jakie są objawy ciąży?

Znamy wiele typowych objawów ciąży. Należą do nich poranne mdłości czy apetyt na dziwne potrawy lub ich niecodzienne połączenia.

Pierwszą oznaką błogosławionego stanu jest jednak oczywiście brak miesiączki. Gdy w wyznaczonym terminie okres się nie pojawia, myśl kobiety jest jedna: jestem w ciąży.

Czytaj dalej

Jak przygotować się do ciąży?

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety kiedy to powinna szczególnie o siebie dbać. Przez te dziewięć miesięcy nosi w sobie nowe życie. To dziecko jest owocem miłości, która łączy ją z ukochanym mężczyzną.

Czytaj dalej

Kalendarz ciąży - Twoja ciąża tydzień po tygodniu

Wybierz interesujący Ciebie tydzień ciąży...