kalendarz ciąży

Twoja ciąża tydzień po tygodniu

15 tydzień ciąży

Opracowanie: Monika Kornać

Brzuszek ciążowy powoli staje się coraz większy i większość kobiet miewa problemy ze snem, zwłaszcza te osoby, które zazwyczaj spały na brzuchu. Obecnie najzdrowszą pozycją jest spanie na boku. Nawet jeśli na początku jest trudno, po pewnym czasie można się do tego przyzwyczaić.

Lekarze zalecają noszenie obszerniejszych ubrań. Polecane są specjalne spodnie ciążowe, luźne sukienki czy tuniki. Nie wolno zbyt opinać rosnącego brzuszka. Odzież ciążowa musi być wygodna.

Dziecko bardzo lubi się ruszać. Kopie, przebiera nóżkami, macha rączkami. Poza tym przeciąga się i prostuje paluszki. W tym tygodniu oczy są już w pełni wykształcone, ale nadal są zamknięte, aż do siódmego miesiąca. Skóra dziecka nadal jest bardzo cienka. Szkielet twardnieje tak, że można go już by było zobaczyć na zdjęciu rentgenowskim. Maluch przygotowuje się do wyprostowanej postawy poprzez regularne prostowane kręgosłupa. U chłopców jądra zsuwają się już do moszny, ale dotrą tam dopiero pod koniec trzeciego trymestru. Poza tym rozwijają się mięsnie. Dziecko umie już składać rączkę w pięść, swobodnie zginać łokcie, nadgarstki.

Dziecko jest już wielkości dużej pomarańczy. Maluch ma około 10 centymetrów długości, waży 50 gram. Rośnie i przybiera na wadze bardzo szybko.

Jakie są objawy ciąży?

Znamy wiele typowych objawów ciąży. Należą do nich poranne mdłości czy apetyt na dziwne potrawy lub ich niecodzienne połączenia.

Pierwszą oznaką błogosławionego stanu jest jednak oczywiście brak miesiączki. Gdy w wyznaczonym terminie okres się nie pojawia, myśl kobiety jest jedna: jestem w ciąży.

Czytaj dalej

Jak przygotować się do ciąży?

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety kiedy to powinna szczególnie o siebie dbać. Przez te dziewięć miesięcy nosi w sobie nowe życie. To dziecko jest owocem miłości, która łączy ją z ukochanym mężczyzną.

Czytaj dalej

Kalendarz ciąży - Twoja ciąża tydzień po tygodniu

Wybierz interesujący Ciebie tydzień ciąży...