kalendarz ciąży

Twoja ciąża tydzień po tygodniu

16 tydzień ciąży

Opracowanie: Monika Kornać

Mija kolejny tydzień ciąży, a mama czuje się wspaniale. Po szesnastym tygodniu poronienie praktycznie już się nie zdarza. Brzuszek rośnie, kobiety powinny jednak nadal być aktywne i chodzić na spacery. Mogą też słuchać relaksacyjnej muzyki co pozytywnie wpłynie na ich nastrój. Dzięki tym dźwiękom zarówno ona jak i dziecko są spokojniejsi.

Kobieta powinna rozkoszować się ciążą. Obecnie trwa jej najlepszy czas. Brzuszek nie jest jeszcze największy, warto utrzymać aktywność i robić rzeczy, które sprawiają nam przyjemność.

Mama powinna udać się do ginekologa. Jeśli lekarz stwierdzi anemię, będzie musiała przyjmować żelazo.

Następuje dalszy rozwój naszego dziecka. Kształtuje się nadal szkielet i wapnieją kości. Ruchy dziecka stają się bardziej skoordynowane dzięki dalszemu rozwojowi układu nerwowego. Nosek spłaszcza się i robi się lekko zadarty. Zaczynają rosnąc paznokcie. U dziewczynek w jajnikach powstają miliony jajeczek. Maluch słyszy dźwięki z zewnątrz i nadal ssie kciuk. Kręgosłup jest coraz mocniejszy. Synek lub córeczka słyszy głos matki. Można mówić do niego, śpiewać. Wiele dzieci pamięta melodie usłyszane w brzuchu mamy.

W szesnastym tygodniu dziecko mierzy około 12 centymetrów i waży 80 gramów.

Jakie są objawy ciąży?

Znamy wiele typowych objawów ciąży. Należą do nich poranne mdłości czy apetyt na dziwne potrawy lub ich niecodzienne połączenia.

Pierwszą oznaką błogosławionego stanu jest jednak oczywiście brak miesiączki. Gdy w wyznaczonym terminie okres się nie pojawia, myśl kobiety jest jedna: jestem w ciąży.

Czytaj dalej

Jak przygotować się do ciąży?

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety kiedy to powinna szczególnie o siebie dbać. Przez te dziewięć miesięcy nosi w sobie nowe życie. To dziecko jest owocem miłości, która łączy ją z ukochanym mężczyzną.

Czytaj dalej

Kalendarz ciąży - Twoja ciąża tydzień po tygodniu

Wybierz interesujący Ciebie tydzień ciąży...