kalendarz ciąży

Twoja ciąża tydzień po tygodniu

17 tydzień ciąży

Opracowanie: Monika Kornać

Waga kobiety zwiększyła się o około 3 lub 4 kilogramy. Dodatkowo piersi powiększają się o 2 rozmiary. Konieczny jest zakup nowych ubrań i biustonoszy. Niezbędne są również wizyty u stomatologa. Kobiety w ciąży są narażone na próchnicę. Poza tym, po urodzeniu dziecka młoda mama zwykle nie ma czasu na wizyty u dentysty. Mama powinna zwracać uwagę na ciśnienie krwi. Lekko traci ono na swej równowadze, gdy dziecko rośnie. Za wysokie może spowodować konieczność pobytu w szpitalu, za niskie osłabia. Na nie najlepszy jest ruch! Aktywność fizyczna w tym okresie ciąży może ograniczyć się do spacerów: w swoim spokojnym tempie.

A co u naszego maluszka? Dziecko rozwija się szybko, rośnie i przybiera na wadze. Ma wykształcone ucho wewnętrzne i kosteczki słuchowe. U dziewczynek tworzą się jajowody, wargi sromowe, pochwa i macica. U chłopców rozwija się penis i prostata.

Maluszek nadal rejestruje słyszane z zewnątrz dźwięki. Dziecko nabiera cech osobowych. Na dłoniach stworzą się linie. Następuje dalszy rozwój mózgu. Tworzą się bruzdy i zwoje. Maluch nadal żywo reaguje na to, co słyszy na zewnątrz. Zapamiętuje słyszane głosy, melodie i dźwięki. Dziecko na tym etapie oddaje mocz około raz na godzinę. Nerki pracują bardzo intensywnie. Dobrze, że w tym czasie nie trzeba przewijać dziecka.

Maluch mierzy około 13 centymetrów i waży ponad 100 gram.

Jakie są objawy ciąży?

Znamy wiele typowych objawów ciąży. Należą do nich poranne mdłości czy apetyt na dziwne potrawy lub ich niecodzienne połączenia.

Pierwszą oznaką błogosławionego stanu jest jednak oczywiście brak miesiączki. Gdy w wyznaczonym terminie okres się nie pojawia, myśl kobiety jest jedna: jestem w ciąży.

Czytaj dalej

Jak przygotować się do ciąży?

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety kiedy to powinna szczególnie o siebie dbać. Przez te dziewięć miesięcy nosi w sobie nowe życie. To dziecko jest owocem miłości, która łączy ją z ukochanym mężczyzną.

Czytaj dalej

Kalendarz ciąży - Twoja ciąża tydzień po tygodniu

Wybierz interesujący Ciebie tydzień ciąży...