kalendarz ciąży

Twoja ciąża tydzień po tygodniu

18 tydzień ciąży

Opracowanie: Monika Kornać

Mamy mogą w tym czasie uskarżać się na zaparcia. Aby tego uniknąć powinny jeść dużo produktów bogatych w błonnik.

Dużą przyjemność może dać przyszłym rodzicom seks. Mamy nie musza się martwić, że zaszkodzi on dziecku. Maluszek nie odczuje żadnych wstrząsów, ponieważ amortyzują je wody płodowe. Reakcja organizmu na orgazm również nie ma wpływu na dziecko. Na wszelki wypadek można jednak skonsultować tą kwestię z prowadzącym lekarzem ginekologiem.

Brzuszek jest coraz większy. Kobietom czasami dokucza ból pleców. Aby go zmniejszyć, można w pozycji siedzącej opierać stopy na podnóżku. Nasz maluszek nadal uwielbia się ruszać: pływa, kopie, rusza rączkami, okręca się wokół własnej osi.

Mama może już wyczuwać pierwsze ruchy dziecka. Na początku są bardzo delikatne, ale później coraz bardziej intensywne. Pierwsze kopniecie maluszka jest wyjątkowo przyjemnym i wzruszającym przeżyciem.

Maluch jest aktywny rano i wieczorem. W dzień głównie śpi i wtedy jest spokojniejsze. W jelitach zaczyna gromadzić się smółka z żółci. Później zostanie ona wydalona. Naczynia krwionośne dziecka nadal są widoczne przez skórę maleństwa, ale wszystkie organy są już na swoim miejscu. Nadal trwa rozwój mózgu. Wciąż powstają nowe połączenia nerwowe. Dziecko nabiera indywidualnych cech.

Maluch ma 25 centymetrów oraz waży około 150 gramów.

Jakie są objawy ciąży?

Znamy wiele typowych objawów ciąży. Należą do nich poranne mdłości czy apetyt na dziwne potrawy lub ich niecodzienne połączenia.

Pierwszą oznaką błogosławionego stanu jest jednak oczywiście brak miesiączki. Gdy w wyznaczonym terminie okres się nie pojawia, myśl kobiety jest jedna: jestem w ciąży.

Czytaj dalej

Jak przygotować się do ciąży?

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety kiedy to powinna szczególnie o siebie dbać. Przez te dziewięć miesięcy nosi w sobie nowe życie. To dziecko jest owocem miłości, która łączy ją z ukochanym mężczyzną.

Czytaj dalej

Kalendarz ciąży - Twoja ciąża tydzień po tygodniu

Wybierz interesujący Ciebie tydzień ciąży...