kalendarz ciąży

Twoja ciąża tydzień po tygodniu

19 tydzień ciąży

Opracowanie: Monika Kornać

Ciąża rozwija się wspaniale. Trwa drugi trymestr, brzuszek delikatnie się powiększa, przyszła mama promienieje. Jej skóra jest promienna, włosy nabierają blasku.

Tydzień dziewiętnasty to okres, w którym mogą przyszłym mamom dokuczać bóle pleców. Można to zlikwidować poprzez chodzenie na basen. Jest to niewskazane tylko ze względu na choroby dróg rodnych, które dokuczają niektórym kobietom.

W spokojnym śnie może przeszkadzać mrowienie w nogach. Jest dość uciążliwe, ale ulgę może przynieść podnoszenie nóg.

W tym czasie mama może wybrać już szkołę rodzenia i zacząć do niej chodzić, najlepiej z przyszłym tatusiem. Ważne jest tez kolejne badanie USG. W tym czasie mama może poczuć pierwsze ruchy swojego dziecka. Fika koziołki, przekręca się , kopie, macha rączkami.

U dziecka chrząstka w ciele powoli zamienia się w kości. Nogi i ręce mają już właściwe proporcje. Gruczoły w skórze dziecka zaczynają wytwarzać maź płodową. W układzie nerwowym następuje mielinizacja. Od tej pory zwiększa się szybkość przewodzenia impulsów. Na tym etapie dziecko może już mieć czkawkę. Maluch lepiej trawi wody płodowe. To dzięki enzymom wytwarzanym przez układ trawienny.

Dziecko ma już około 15 centymetrów i waży 200 gramów.

Jakie są objawy ciąży?

Znamy wiele typowych objawów ciąży. Należą do nich poranne mdłości czy apetyt na dziwne potrawy lub ich niecodzienne połączenia.

Pierwszą oznaką błogosławionego stanu jest jednak oczywiście brak miesiączki. Gdy w wyznaczonym terminie okres się nie pojawia, myśl kobiety jest jedna: jestem w ciąży.

Czytaj dalej

Jak przygotować się do ciąży?

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety kiedy to powinna szczególnie o siebie dbać. Przez te dziewięć miesięcy nosi w sobie nowe życie. To dziecko jest owocem miłości, która łączy ją z ukochanym mężczyzną.

Czytaj dalej

Kalendarz ciąży - Twoja ciąża tydzień po tygodniu

Wybierz interesujący Ciebie tydzień ciąży...