kalendarz ciąży

Twoja ciąża tydzień po tygodniu

2 tydzień ciąży

Opracowanie: Monika Kornać

Po niecałym tygodniu miesiączka dobiegła końca, cykl kobiety zbliża się do połowy. Drugi tydzień ciąży to dalsze przygotowywanie się ciała kobiety na przyjęcie zarodka.

Kobieta powinna zacząć myśleć pozytywnie. Powinna zachowywać się tak, jakby już była w ciąży: zdrowo się odżywiać, dbać o siebie, nie przemęczać się.

Istotne są też bliskie kontakty miedzy partnerami i pielęgnacja łączącej ich więzi. Poczęcie dziecka to nie starannie zaplanowana chwila, która idealnie musi pokryć się z momentem owulacji: to przede wszystkim radosny, piękny moment rozpoczęcia nowego życia, dania go nowej istocie dzięki miłości, jaka łączy mężczyznę i kobietę.

Drugi tydzień ciąży kończy się owulacją. Wtedy właśnie powinien mieć miejsce stosunek płciowy miedzy partnerami. Odbycie go jak najbliżej tej daty zwiększa prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Jeśli tak się stało i doszło do zapłodnienia, objawów ciąży nie będzie widać od razu. Wiele kobiet twierdzi jednak, że czuło, kiedy zaszło w ciążę.

Ważne zmiany zachodzą również w psychice kobiety. Przygotowuje się ona do roli matki. Przyszli rodzice powinni dużo rozmawiać o dziecku, o ciąży, o tym, jak cała ta sytuacja wpłynie na ich życie. Powinni się wzajemnie wspierać i polegać na sobie. Kobiety miewają w ciąży różne nastroje. Muszą czuć, że mają w partnerze oparcie.

Jakie są objawy ciąży?

Znamy wiele typowych objawów ciąży. Należą do nich poranne mdłości czy apetyt na dziwne potrawy lub ich niecodzienne połączenia.

Pierwszą oznaką błogosławionego stanu jest jednak oczywiście brak miesiączki. Gdy w wyznaczonym terminie okres się nie pojawia, myśl kobiety jest jedna: jestem w ciąży.

Czytaj dalej

Jak przygotować się do ciąży?

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety kiedy to powinna szczególnie o siebie dbać. Przez te dziewięć miesięcy nosi w sobie nowe życie. To dziecko jest owocem miłości, która łączy ją z ukochanym mężczyzną.

Czytaj dalej

Kalendarz ciąży - Twoja ciąża tydzień po tygodniu

Wybierz interesujący Ciebie tydzień ciąży...