kalendarz ciąży

Twoja ciąża tydzień po tygodniu

20 tydzień ciąży

Opracowanie: Monika Kornać

Przyszłe mamy są na półmetku ciąży! Za nimi 20 tygodni noszenia w brzuchu nowego życia. W dwudziestym tygodniu czuć już zapewne wszystkie ruchy płodu, który jest bardzo aktywny, zwłaszcza w godzinach porannych i wieczornych.

Wracają jednak huśtawki nastrojów, ale nie są one już tak uciążliwe, jak w pierwszym trymestrze. Uwypukla się pępek. Oznacza to, że macica osiągnęła już jego wysokość.

Maluszek bardzo intensywnie ćwiczy. Jego ruchy możemy poczuć trzymając doń na brzuchu mamy. Kopnięcia dziecka są bardzo ważnym i wzruszającym momentem, zarówno dla mamy jak i dla ojca dziecka.

Tata może przeprowadzić mały eksperyment i przyłożyć ucho do brzucha żony: na pewno usłyszy bicie serca dziecka!

Mamom szczególnie polecane jest pływanie. Pomaga na wiele dolegliwości, na przykład na ból pleców.

Dziecko jest już w stanie rozpoznawać głos matki, reaguje na niego. Poza tym lubi spokojna cichą muzykę. Maluch porusza się bardzo swobodnie. Ma już około 16 centymetrów i waży ponad 200 gramów. Dziecko jest wielkości melona lub większego grejpfruta.

Za nami już pięć miesięcy ciąży. Teraz został już trzeci trymestr, kiedy to brzuszek będzie największy. W tym czasie dziecko dalej będzie rosło i przybierało na wadze. Radosny czas oczekiwania potrwa jeszcze około czterech miesięcy, wtedy to nastąpi szczęśliwe rozwiązanie.

Jakie są objawy ciąży?

Znamy wiele typowych objawów ciąży. Należą do nich poranne mdłości czy apetyt na dziwne potrawy lub ich niecodzienne połączenia.

Pierwszą oznaką błogosławionego stanu jest jednak oczywiście brak miesiączki. Gdy w wyznaczonym terminie okres się nie pojawia, myśl kobiety jest jedna: jestem w ciąży.

Czytaj dalej

Jak przygotować się do ciąży?

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety kiedy to powinna szczególnie o siebie dbać. Przez te dziewięć miesięcy nosi w sobie nowe życie. To dziecko jest owocem miłości, która łączy ją z ukochanym mężczyzną.

Czytaj dalej

Kalendarz ciąży - Twoja ciąża tydzień po tygodniu

Wybierz interesujący Ciebie tydzień ciąży...