kalendarz ciąży

Twoja ciąża tydzień po tygodniu

21 tydzień ciąży

Opracowanie: Monika Kornać

W dwudziestym pierwszym tygodniu ciąży nasze maleństwo jest już dość ruchliwe. Dzięki temu ćwiczy swoje mięśnie. Maluch ma wyrobione pory snu i czuwania, ale nie zawsze zgadzają się one z tymi do których przyzwyczajona jest mama. Dlatego panie w ciąży powinny pogodzić się z tym, że czasami ze snu wyrywa je silne kopniecie dziecka, ale to przecież bardzo wzruszające momenty i na pewno żadna przyszła mama nie będzie miała tego za złe swojemu dziecku.

Gdy maluch nie śpi, jest bardzo aktywny, bawi się pępowiną, fika koziołki. Wciąż ma jeszcze dużo miejsca w brzuchu mamy. W miarę, jak będzie rósł tej przestrzeni będzie coraz mniej. Stopień rozwoju mózgu maluszka pozwala mu na ważną naukę przez dotyk.

Dziecko mierzy obecnie około 16 centymetrów i waży nawet do 300 gramów.

U mamy może pojawić się zgaga oraz niestrawność. Należy dobrze zastanowić się nad dietą, unikać potraw ostrych, kwaśnych, mocno przyprawionych.

Droga mamo: dziecko cię słyszy! Możesz do niego mówić, śpiewać mu kołysanki.

Może i do rozwiązania zostało jeszcze dużo czasu, ale czas już pomyśleć o porodzie: czy ma to być poród rodzinny czy tradycyjny w szpitalu, a jeśli tak, to w jakim, czy na sali będzie obecny ojciec dziecka. Warto się nad tym zastanowić i przedyskutować te kwestie wspólnie z mężem czy partnerem.

Jakie są objawy ciąży?

Znamy wiele typowych objawów ciąży. Należą do nich poranne mdłości czy apetyt na dziwne potrawy lub ich niecodzienne połączenia.

Pierwszą oznaką błogosławionego stanu jest jednak oczywiście brak miesiączki. Gdy w wyznaczonym terminie okres się nie pojawia, myśl kobiety jest jedna: jestem w ciąży.

Czytaj dalej

Jak przygotować się do ciąży?

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety kiedy to powinna szczególnie o siebie dbać. Przez te dziewięć miesięcy nosi w sobie nowe życie. To dziecko jest owocem miłości, która łączy ją z ukochanym mężczyzną.

Czytaj dalej

Kalendarz ciąży - Twoja ciąża tydzień po tygodniu

Wybierz interesujący Ciebie tydzień ciąży...