kalendarz ciąży

Twoja ciąża tydzień po tygodniu

22 tydzień ciąży

Opracowanie: Monika Kornać

Kolejny tydzień ciąży to czas, gdy maluch ma około 20 centymetrów i waży nieco ponad 450 gramów. W tym czasie kobieta najbardziej przybiera na wadze, a brzuszek widocznie się powiększa. Jeśli nasze dziecko to chłopiec to właśnie w tym czasie jądra zsuwają się do moszny. Powstają też pierwsze, na razie jeszcze dość prymitywne, plemniki. Maluch próbuje się prostować, wyraźnie unosząc główkę. Oprócz ruchów dziecka mama może poczuć tez podskoki. Nasza pociecha ma czkawkę. Dzięki niej ćwiczy mięśnie przepony.

Wiele kobiet przejmuje się bardzo delikatnymi skurczami, jakie czasami odczuwane są w tym okresie ciąży. Nie ma się jednak czego bać. Są one całkowicie naturalne. W ten sposób właśnie macica przygotowuje się do porodu. Te skurcze nazywane są skurczami Braxton Hicks'a. Jeżeli jednak staną się długotrwałe i wyjątkowo bolesne, koniecznie trzeba skontaktować się ze swoim lekarzem. W tym czasie mamy mogą też narzekać na skurcze łydek, żylaki. Sprzyja temu hormon progesteron, który uwalnia się w tym czasie trwania ciąży. Warto jednak dużo spacerować i odpoczywać w pozycji, gdy nogi są wyżej niż reszta ciała. Pozwoli do na lepsze ukrwienie kończyn i przyniesie oczekiwaną ulgę.

Przyszła mamusia powinna ćwiczyć też mięśnie Kegla, co jest bardzo ważne przy porodzie. Można takie serie treningowe wykonywać kilkanaście razy w ciągu dnia.

Jakie są objawy ciąży?

Znamy wiele typowych objawów ciąży. Należą do nich poranne mdłości czy apetyt na dziwne potrawy lub ich niecodzienne połączenia.

Pierwszą oznaką błogosławionego stanu jest jednak oczywiście brak miesiączki. Gdy w wyznaczonym terminie okres się nie pojawia, myśl kobiety jest jedna: jestem w ciąży.

Czytaj dalej

Jak przygotować się do ciąży?

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety kiedy to powinna szczególnie o siebie dbać. Przez te dziewięć miesięcy nosi w sobie nowe życie. To dziecko jest owocem miłości, która łączy ją z ukochanym mężczyzną.

Czytaj dalej

Kalendarz ciąży - Twoja ciąża tydzień po tygodniu

Wybierz interesujący Ciebie tydzień ciąży...