kalendarz ciąży

Twoja ciąża tydzień po tygodniu

23 tydzień ciąży

Opracowanie: Monika Kornać

Nienarodzone dziecko spędzi w brzuchu mamy jeszcze około czterech miesięcy. Gdyby jednak zdarzyło się tak, że urodziłby się wcześniak, już teraz miałby szansę przeżyć. Można sprawić mu takie warunki, jakie ma w macicy, albo przynamniej zbliżone do nich. Taki maluch musi być jednak stale monitorowany.

Jeśli jednak wszystko przebiega prawidłowo i nasze maleństwo zamierza pozostać jeszcze w brzuchu mamy, to właśnie w tym czasie w jego ciele gromadzi się pigment, który później nada jego skórze właściwy kolor. Proporcje maluszka są już prawidłowe i zaczyna on przypominać noworodka, którego za kilkanaście tygodni szczęśliwi rodzice powitają na świecie.

Pociecha często się porusza, mama może już starać się wyczuwać emocje dziecka. Gdy porusza się wolno, jest spokojne, zadowolone. Jeśli ruchy są energiczne, szybkie i gwałtowne, może to świadczyć o strachu.

Dziecko ma około 30 centymetrów długości, gdy jest wyprostowane. Waży średnio od 450 do 500 gramów.

Mamie coraz większy brzuszek może nieco przeszkadzać w znalezieniu właściwej pozycji do spania. Najlepiej będzie drzemać na boku. Naprawdę, można się przyzwyczaić do zmiany pozycji, nawet, jeśli całe życie kobiety spały na brzuchu.

Jakie są objawy ciąży?

Znamy wiele typowych objawów ciąży. Należą do nich poranne mdłości czy apetyt na dziwne potrawy lub ich niecodzienne połączenia.

Pierwszą oznaką błogosławionego stanu jest jednak oczywiście brak miesiączki. Gdy w wyznaczonym terminie okres się nie pojawia, myśl kobiety jest jedna: jestem w ciąży.

Czytaj dalej

Jak przygotować się do ciąży?

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety kiedy to powinna szczególnie o siebie dbać. Przez te dziewięć miesięcy nosi w sobie nowe życie. To dziecko jest owocem miłości, która łączy ją z ukochanym mężczyzną.

Czytaj dalej

Kalendarz ciąży - Twoja ciąża tydzień po tygodniu

Wybierz interesujący Ciebie tydzień ciąży...