kalendarz ciąży

Twoja ciąża tydzień po tygodniu

24 tydzień ciąży

Opracowanie: Monika Kornać

Dziecko jest coraz bardzie gotowe do przyjścia na świat. Wcześniaki z tego okresu mają wiele szans na przeżycie. To już przecież szósty miesiąc naszej ciąży. Nie do końca zdolne do samodzielnej pracy są jeszcze tylko płuca.

Maluch ma już około 21 centymetrów. Waży niecałe 550 gramów.

Najwygodniejszą pozycją zarówno dla mamy, jak i dla dziecka jest leżenie kobiety na boku. Mama powinna teraz jak najwięcej wypoczywać i nie przemęczać się.

Brzuszek jest coraz większy. Aby zapobiegać powstawaniu nieestetycznych rozstępów przyszłe mamusie powinny zaopatrzyć się w specjalne maści i kremy, które likwidują te zmiany.

Naukowcy są przekonani, że w tym okresie ciąży nienarodzone jeszcze dziecko jest już w stanie przeżywać sny w łonie matki.

Mama musi uważać na palaczy. Przebywanie w ich towarzystwie i wdychanie dymu papierosowego sprawia, że dziecko jest również biernym palaczem!

Mama może wybrać się na wakacje, nawet w tak zaawansowanej ciąży. Najbardziej polecana jest podróż koleją, ponieważ może się w pociągu swobodnie przechadzać. W samolocie może nie czuć się najlepiej, ze względu na zmiany wysokości. Zalecany jest krótki lot, do czterech godzin.

W tym czasie lekarz powinien zlecić wykonanie testu tolerancji glukozy. To badanie służy wykryciu cukrzycy ciążowej. To schorzenie dotyka do 5 procent kobiet w ciąży. Może spowodować powikłania dla zdrowia dziecka, dlatego ten test jest tak istotny.

Jakie są objawy ciąży?

Znamy wiele typowych objawów ciąży. Należą do nich poranne mdłości czy apetyt na dziwne potrawy lub ich niecodzienne połączenia.

Pierwszą oznaką błogosławionego stanu jest jednak oczywiście brak miesiączki. Gdy w wyznaczonym terminie okres się nie pojawia, myśl kobiety jest jedna: jestem w ciąży.

Czytaj dalej

Jak przygotować się do ciąży?

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety kiedy to powinna szczególnie o siebie dbać. Przez te dziewięć miesięcy nosi w sobie nowe życie. To dziecko jest owocem miłości, która łączy ją z ukochanym mężczyzną.

Czytaj dalej

Kalendarz ciąży - Twoja ciąża tydzień po tygodniu

Wybierz interesujący Ciebie tydzień ciąży...