kalendarz ciąży

Twoja ciąża tydzień po tygodniu

25 tydzień ciąży

Opracowanie: Monika Kornać

Nasz maluszek ma już ustalony rytm czuwania i snu. Mogą mieć na niego wpływ bodźce z zewnątrz: głośna rozmowa, muzyka. Ruchy maluszka można już poczuć dotykając brzucha. Wargi dziecka stają się coraz bardziej wrażliwe. Coraz grubsza i mocniejsza staje się pępowina.

Przyszli rodzice powinni przygotować się do porodu, szczególnie, jeśli na sali na być obecny ojciec dziecka. Wybór szkoły rodzenia nie jest łatwy, ponieważ stale powiększająca się ilość placówek utrudnia nam zdecydowanie się na jedną z nich.

Kobieta powinna być także wyjątkowo ostrożna, jeśli chodzi o prowadzenie samochodu. Stres i inne, czasami trudne sytuacje na drodze mogą mieć wpływ na nienarodzone dziecko.

Maluch ma już około 22 centymetrów i waży niecałe 700 gramów. Stale powiększająca się macica może uciskać na układ pokarmowy i tym samym powodować bóle brzucha u matek.

Gdy u kobiety miejsce pracy powoduje gorsze samopoczucie, powinna wziąć już urlop macierzyński i pozostać w domu, otrzymując jednak pełne wynagrodzenie.

Ze spraw formalnych warto zastanowić się nad imieniem dla maluszka i ustalić czyje nazwisko będzie nosić, jeśli na przykład matka i ojciec nie mieszkają razem lub nie sformalizowali swojego związku.

Wiele kobiet właśnie w tym czasie zaczyna czuć się niekomfortowo, ponieważ uważają, że są nieatrakcyjne. Partner powinien dać im odczuć, że nawet z brzuszkiem są piękne. Panie mogą poprawić sobie nastrój wizytą u fryzjera czy wypadem do kosmetyczki.

Jakie są objawy ciąży?

Znamy wiele typowych objawów ciąży. Należą do nich poranne mdłości czy apetyt na dziwne potrawy lub ich niecodzienne połączenia.

Pierwszą oznaką błogosławionego stanu jest jednak oczywiście brak miesiączki. Gdy w wyznaczonym terminie okres się nie pojawia, myśl kobiety jest jedna: jestem w ciąży.

Czytaj dalej

Jak przygotować się do ciąży?

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety kiedy to powinna szczególnie o siebie dbać. Przez te dziewięć miesięcy nosi w sobie nowe życie. To dziecko jest owocem miłości, która łączy ją z ukochanym mężczyzną.

Czytaj dalej

Kalendarz ciąży - Twoja ciąża tydzień po tygodniu

Wybierz interesujący Ciebie tydzień ciąży...