kalendarz ciąży

Twoja ciąża tydzień po tygodniu

26 tydzień ciąży

Opracowanie: Monika Kornać

W tym tygodniu dziecku otwierają się oczy i może mrugać powiekami. Pojawiają się rzęsy, a na główce maleństwa wyrastają pierwsze, cieniutkie włoski.

Kobieta powinna przyzwyczaić się do innej metody podnoszenia czegoś z ziemi. Oczywiście nie mogą to być rzeczy ciężkie! Jeżeli na przykład mamy podnieść reklamówkę z owocami, należy zrobić to następująco: lekko przykucnąć, chwycić torbę obieram rękami i powoli zacząć się prostować. Wtedy odciążamy nasz kręgosłup i nie nadwyrężamy go.

Dziecko ma już 25 centymetrów i wazy około 900 gramów. To może wciąż niewiele, ale dla mamy ten słodki ciężar, który nosi w swoim brzuchu może być coraz bardziej męczący.

Kobieta w ciąży nie powinna jednak rezygnować z ruchu. Najlepsze w tym czasie okażą się spokojne i nie za długie spacery. Poprawi to samopoczucie i dobrze wpłynie również na dziecko.

Mama może również stosować taki trik: podczas brania prysznica, zmieniać wodę z ciepłej na zimną i odwrotnie. Taki zabieg poprawi krążenie oraz przyniesie ulgę zmęczonym nóg czy kręgosłupowi. Dodatkowo ma również wpływ na zwalczanie rozstępów, powstałych podczas stale rosnącego brzuszka. Na hemoroidy, na które uskarża się prawie połowa ciężarnych, polecane są produkty bogate w błonnik oraz picie dużej ilości płynów.

Jakie są objawy ciąży?

Znamy wiele typowych objawów ciąży. Należą do nich poranne mdłości czy apetyt na dziwne potrawy lub ich niecodzienne połączenia.

Pierwszą oznaką błogosławionego stanu jest jednak oczywiście brak miesiączki. Gdy w wyznaczonym terminie okres się nie pojawia, myśl kobiety jest jedna: jestem w ciąży.

Czytaj dalej

Jak przygotować się do ciąży?

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety kiedy to powinna szczególnie o siebie dbać. Przez te dziewięć miesięcy nosi w sobie nowe życie. To dziecko jest owocem miłości, która łączy ją z ukochanym mężczyzną.

Czytaj dalej

Kalendarz ciąży - Twoja ciąża tydzień po tygodniu

Wybierz interesujący Ciebie tydzień ciąży...