kalendarz ciąży

Twoja ciąża tydzień po tygodniu

27 tydzień ciąży

Opracowanie: Monika Kornać

Dziecku powoli zaczyna brakować miejsca na fikanie koziołków w brzuchu mamy. Powoli zaczyna obracać się do pozycji porodowej, czyli główką w dół. Ma jednak na to czas jeszcze przez prawie dziesięć tygodni. Dwudziesty siódmy tydzień rozpoczyna trzeci trymestr ciąży.

W tym czasie przyszła mama może liczyć się z bólami kręgosłupa, zgagą czy utrudnionym poruszaniem się.

Rozwiązanie jest coraz bliżej, więc warto zastanowić się nad wieloma ważnymi kwestiami związanymi z narodzinami dziecka. Trzeba odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: czy chcę poród bez znieczulenia? Czy na sali będzie obecny mój partner? Czy chcę rodzić w osobnej sali i mieć później w szpitalu własny pokój? Czy po porodzenie będę karmić piersią? Można zrobić listę ważnych rzeczy do kupienia i zająć się kompletowaniem szpitalnej wyprawki. A może planujemy poród domowy? Warto już teraz zacząć załatwiać wszelkie związane z tym faktem formalności.

Samopoczucie mamy może poprawić picie dużej ilości płynów oraz spokojne spacery. Najlepiej, by kobieta nie chodziła na nie sama, ale z kimś: mężem, siostrą, przyjaciółką. Zdarzają się przecież porody przedwczesne. Warto dmuchać na zimne i nie dopuścić do paniki w czasie rozpoczęcia się porodu gdzieś poza domem np. na zakupach czy właśnie na samotnym spacerze.

Jakie są objawy ciąży?

Znamy wiele typowych objawów ciąży. Należą do nich poranne mdłości czy apetyt na dziwne potrawy lub ich niecodzienne połączenia.

Pierwszą oznaką błogosławionego stanu jest jednak oczywiście brak miesiączki. Gdy w wyznaczonym terminie okres się nie pojawia, myśl kobiety jest jedna: jestem w ciąży.

Czytaj dalej

Jak przygotować się do ciąży?

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety kiedy to powinna szczególnie o siebie dbać. Przez te dziewięć miesięcy nosi w sobie nowe życie. To dziecko jest owocem miłości, która łączy ją z ukochanym mężczyzną.

Czytaj dalej

Kalendarz ciąży - Twoja ciąża tydzień po tygodniu

Wybierz interesujący Ciebie tydzień ciąży...