kalendarz ciąży

Twoja ciąża tydzień po tygodniu

28 tydzień ciąży

Opracowanie: Monika Kornać

Teraz skończył się czas, gdy kobieta mogła mówić, że wygodnie czuje się w ciąży. Brzucha jest coraz więcej, mamy borykają się z bólami kręgosłupa, puchnącymi nogami. To jednak codzienność z którą, przynamniej jeszcze przez kilka tygodni, ciężarne będą musiały się pogodzić. Pomóc mogą specjalne poduszki, koce i odprężające masaże.

A co słychać u maluszka? Przybiera na wadze i wygląda już jak niemowlę! Często ma czkawkę, co mama może poczuć. W mózgu malucha zachodzą ważne zmiany. Kora mózgowa zaczyna się fałdować. Dzięki temu kształtuje się pamięć małego człowieka. Na twarzy dziecka widać już rzęsy i brwi, na główce rosną cienkie włoski. Maluch ma około 35 centymetrów. Waży nieco ponad kilogram.

Na ten tydzień warto zaplanować sobie wizytę u lekarza. Powie on przyszłej mamie, czy dziecko jest już ułożone główką w dół, co jest przecież bardzo ważne, by poród przebiegał bez niepotrzebnych komplikacji. Gdy ułożenie jest prawidłowe, mama urodzi najpewniej naturalnie. Jednak w przypadku innego ułożenia, na przykład pośladkowego, konieczne będzie cesarskie cięcie.

Jakie są objawy ciąży?

Znamy wiele typowych objawów ciąży. Należą do nich poranne mdłości czy apetyt na dziwne potrawy lub ich niecodzienne połączenia.

Pierwszą oznaką błogosławionego stanu jest jednak oczywiście brak miesiączki. Gdy w wyznaczonym terminie okres się nie pojawia, myśl kobiety jest jedna: jestem w ciąży.

Czytaj dalej

Jak przygotować się do ciąży?

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety kiedy to powinna szczególnie o siebie dbać. Przez te dziewięć miesięcy nosi w sobie nowe życie. To dziecko jest owocem miłości, która łączy ją z ukochanym mężczyzną.

Czytaj dalej

Kalendarz ciąży - Twoja ciąża tydzień po tygodniu

Wybierz interesujący Ciebie tydzień ciąży...