kalendarz ciąży

Twoja ciąża tydzień po tygodniu

29 tydzień ciąży

Opracowanie: Monika Kornać

Żylaki, ból w kręgosłupie, spuchnięte nogi, ociężałość: tak, to codzienność wielu kobiet w trzecim trymestrze ciąży. Do tego jednak dochodzą wzruszające kopnięcia maluszka, głaskanie brzucha i czułe przemawianie do tego małego człowieka, którego już za ponad dwa miesiące powitamy na świecie.

Kobiety powinny pamiętać, że jeśli na jakąś dolegliwość mają lek, lepiej najpierw wypróbować domowe sposoby, które są nie mniej skuteczne, a na pewno nie zaszkodzą dziecku. Teraz trzeba się troszczyć za dwie osoby: za siebie i noszone pod sercem dziecko. Mamie coraz trudniej jest znaleźć wygodna pozycję do spania. Mama powinna się też zatroszczyć o to, czy przyjmuje dostateczną ilość witamin i wszelkich składników odżywczych potrzebnych dla zdrowia maleństwa.

W tym momencie ojciec dziecka powinien zdecydować czy chce być obecny podczas porodu. Najlepiej tę decyzję podjąć wspólnie z przyszłą mamą.

A jak maluch? Bardzo dobrze: wyglądem zaczyna przypominać już noworodka, jego skóra różowieje. Narządy wewnętrzne dziecka zaczynają przygotowywać się na narodziny i wciąż doskonalą swoją pracę. Oczy dziecka zaczynają poruszać się w oczodołach. Daje to maluchowi możliwość dokładniejszego i baczniejszego obserwowania otoczenia. Dziecko ma około 26 centymetrów. Waży nieco ponad 1,2 kilograma. Maluszek wyostrza też swoje zmysły. Może słyszeć to, co dzieje się poza brzuchem matki: głosy, muzykę i inne dźwięki.

Jakie są objawy ciąży?

Znamy wiele typowych objawów ciąży. Należą do nich poranne mdłości czy apetyt na dziwne potrawy lub ich niecodzienne połączenia.

Pierwszą oznaką błogosławionego stanu jest jednak oczywiście brak miesiączki. Gdy w wyznaczonym terminie okres się nie pojawia, myśl kobiety jest jedna: jestem w ciąży.

Czytaj dalej

Jak przygotować się do ciąży?

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety kiedy to powinna szczególnie o siebie dbać. Przez te dziewięć miesięcy nosi w sobie nowe życie. To dziecko jest owocem miłości, która łączy ją z ukochanym mężczyzną.

Czytaj dalej

Kalendarz ciąży - Twoja ciąża tydzień po tygodniu

Wybierz interesujący Ciebie tydzień ciąży...