kalendarz ciąży

Twoja ciąża tydzień po tygodniu

3 tydzień ciąży

Opracowanie: Monika Kornać

Ciąża to wspaniały czas wżyciu każdej kobiety. Pod sercem nosi dziecko: owoc miłości swojej i ukochanego mężczyzny. Wiele par planuje ciążę z wyprzedzeniem i moment poczęcia przewidują na czas owulacji, kiedy to prawdopodobieństwo zapłodnienia jest największe. Jeśli kobieta jest w trzecim tygodniu cyklu i zaszła w ciąże, ten moment mamy już za sobą. Dziecko zostało poczęte. Doszło już do zapłodnienia, a plemnik połączył się z komórką jajową.

Kobieta nie wie jeszcze, że jest w ciąży, ale w jej ciele dzieją się istotne zmiany. Pod koniec trzeciego tygodnia czasami występuje niewielkie plamienie. W chwili zapłodnienia zapisał się kod genetyczny dziecka. W ciele kobiety zachodzą też ważne zmiany. Jama macicy przygotowuje się do przyjęcia zarodka, z którego wykształci się płód.

Najlepiej już od samego początku zacząć przyjmować kwas foliowy i witaminy. Trzeba też dbać o siebie: właściwie się odżywiać, spacerować, nie przemęczać się.

Dziecko jest obecnie zarodkiem, który ma wielkość około 0,2 milimetra. Jest w fazie rozwoju, którą określa się jako blastocyst.

W tym czasie został przesądzony również fakt, czy nasze dziecko będzie prawo czy leworęczne. My przekonamy się jednak o tym znacznie później.

Jakie są objawy ciąży?

Znamy wiele typowych objawów ciąży. Należą do nich poranne mdłości czy apetyt na dziwne potrawy lub ich niecodzienne połączenia.

Pierwszą oznaką błogosławionego stanu jest jednak oczywiście brak miesiączki. Gdy w wyznaczonym terminie okres się nie pojawia, myśl kobiety jest jedna: jestem w ciąży.

Czytaj dalej

Jak przygotować się do ciąży?

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety kiedy to powinna szczególnie o siebie dbać. Przez te dziewięć miesięcy nosi w sobie nowe życie. To dziecko jest owocem miłości, która łączy ją z ukochanym mężczyzną.

Czytaj dalej

Kalendarz ciąży - Twoja ciąża tydzień po tygodniu

Wybierz interesujący Ciebie tydzień ciąży...