kalendarz ciąży

Twoja ciąża tydzień po tygodniu

30 tydzień ciąży

Opracowanie: Monika Kornać

Nasz maluszek znacznie przybiera na wadze, a to dzięki nagromadzeniu się w jego organizmie tkanki tłuszczowej. U dziecka zwiększa się również powierzchnia tkanki mózgowej. Oczy malucha mogą być całkowicie otwarte. W tym tygodniu produkcję czerwonych krwinek przejmuje od wątroby szpik kostny. Twardnieje szkielet dziecka. Maluszek ma już 27 centymetrów długości i waży około 1,3 – 1,4 kilograma. Dziecko wytwarza również maź płodową, która tworzy w macicy rodzaj kremu. Zapobiega ona marszczeniu się skóry.

Mama może zauważyć u siebie objawy typowe dla tego okresu ciąży. Są to częstsze oddawanie moczu, ponieważ duża już macica uciska na pęcherz oraz znacznie wrażliwsze piersi, które są już gotowe na produkcje pokarmu dla dziecka.

Kobieta nadal może odczuwać wspomniane już wcześniej skurcze Braxtona - Hicksa, które przygotowują macicę do porodu. Różni je jednak od tych właściwych długość, narastanie i intensywność. Wiele kobiet myli je ze sobą, ale skurcze Braxtona – Hicksa nie powinny niepokoić, ponieważ są objawem normalnym na tym etapie ciąży.

Czas jednak na wizytę u lekarza, kiedy to specjalista dokładnie obejrzy narządy wewnętrzne dziecka i upewni się, że wszystko pracuje jak należy.

Drodzy rodzice: czas pomyśleć nad imieniem dla pociechy! Jeśli nie chcecie znać płci dziecka, zastanówcie się nad imieniem dla chłopca i dla dziewczynki. W wyborze mogą pomóc przyszli dziadkowie.

Jakie są objawy ciąży?

Znamy wiele typowych objawów ciąży. Należą do nich poranne mdłości czy apetyt na dziwne potrawy lub ich niecodzienne połączenia.

Pierwszą oznaką błogosławionego stanu jest jednak oczywiście brak miesiączki. Gdy w wyznaczonym terminie okres się nie pojawia, myśl kobiety jest jedna: jestem w ciąży.

Czytaj dalej

Jak przygotować się do ciąży?

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety kiedy to powinna szczególnie o siebie dbać. Przez te dziewięć miesięcy nosi w sobie nowe życie. To dziecko jest owocem miłości, która łączy ją z ukochanym mężczyzną.

Czytaj dalej

Kalendarz ciąży - Twoja ciąża tydzień po tygodniu

Wybierz interesujący Ciebie tydzień ciąży...