kalendarz ciąży

Twoja ciąża tydzień po tygodniu

31 tydzień ciąży

Opracowanie: Monika Kornać

Mimo, iż to już końcówka ciąży, maluch nadal intensywnie się rozwija. Niedługo pełną sprawność osiągną jego nóżki. Dziecko mruga powiekami. Oczka nie osiągnęły jeszcze końcowej barwy. Rodzice kolor oczu swojego dziecka będą mogli zobaczyć dopiero około pół roku po narodzinach. Wtedy to bowiem tęczówka osiągnie swój ostateczny kolor. U malucha funkcjonują już sprawnie wszystkie narządy zmysłów. Powoli w macicy robi mu się ciasno, przez co jeszcze bardziej napiera na jej ścianki. Ona wcale się nie powiększa, a dziecko wciąż jeszcze rośnie i przybiera na wadze.

Dziecko ma już niecałe 30 centymetrów i waży około 1,5 - 1,6 kilograma.

Jeśli ciąża jest mnoga, często określa się ją jako ciążę podwyższonego ryzyka, dlatego przyszłe mamy muszą częściej zgłaszać się na badania kontrolne. Wieloraczki są bardzo towarzyskie. Jeśli jedno się poruszy, inne idą w jego ślady.

Na brzuchu mamy mogą pojawić się rozstępy. Aby tego unikać kobiety w ciąży nie mogą zapomnieć o używaniu specjalnych preparatów.

Panie czasami mają uczucie braku tchu. Jest to spowodowane macicą uciskającą na płuca. Sprawia to, że kobieta nie może w pełni nabrać powietrza. Nie jest to niebezpieczne, ale powinna znaleźć sobie wygodna pozycję, w której i maluszek będzie miał dużo miejsca i ona będzie mogła spokojnie oddychać.

Jakie są objawy ciąży?

Znamy wiele typowych objawów ciąży. Należą do nich poranne mdłości czy apetyt na dziwne potrawy lub ich niecodzienne połączenia.

Pierwszą oznaką błogosławionego stanu jest jednak oczywiście brak miesiączki. Gdy w wyznaczonym terminie okres się nie pojawia, myśl kobiety jest jedna: jestem w ciąży.

Czytaj dalej

Jak przygotować się do ciąży?

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety kiedy to powinna szczególnie o siebie dbać. Przez te dziewięć miesięcy nosi w sobie nowe życie. To dziecko jest owocem miłości, która łączy ją z ukochanym mężczyzną.

Czytaj dalej

Kalendarz ciąży - Twoja ciąża tydzień po tygodniu

Wybierz interesujący Ciebie tydzień ciąży...