kalendarz ciąży

Twoja ciąża tydzień po tygodniu

32 tydzień ciąży

Opracowanie: Monika Kornać

Skurcze Braxtona Hicksa po raz kolejny przygotowują macicę do porodu. W tym czasie jednak są już dla kobiet bardzo stresujące, ponieważ panie myślą, że nadeszła chwila porodu.

U chłopców jądra docierają do moszny. Dziecko jest w stanie zapamiętać słyszane dźwięki, muzykę, bajki opowiadane przez mamę lub tatę. Ustalił się również rytm czuwania i snu naszego malucha. Dziecko umie już odwracać główkę na boki. To ważny ruch, którego uczy się właśnie w okolicy 32 tygodnia ciąży. Rusza się coraz bardziej intensywnie, co mama może odczuć.

Dziecko ma około 31 centymetrów i waży niecałe 1,8 kilogram. Waga do momentu porodu zwiększy się jeszcze niemal dwukrotnie. Maluch ma jednak duże szanse na przeżycie, gdyby rozwiązanie nastąpiło już w tym momencie. Jedynie płuca dziecka, chociaż są już silne, to wciąż jeszcze nie do końca zdolne do samodzielnej pracy. W razie natychmiastowego porodu wymagałyby zewnętrznego wspomagania.

Przyszła mama może denerwować się twardym brzuchem, który czasami w ten sposób przygotowuje się do porodu. Należy już pomyśleć o spakowaniu rzeczy do szpitala i ustawieniu ich w widocznym miejscu, aby były pod ręką w chwili nieoczekiwanego wcześniejszego rozwiązania.

Dolegliwością, nękającą ciężarne mogą być opuchnięte stopy. Kobiety powinny nosić wygodne i koniecznie płaskie obuwie.

Jakie są objawy ciąży?

Znamy wiele typowych objawów ciąży. Należą do nich poranne mdłości czy apetyt na dziwne potrawy lub ich niecodzienne połączenia.

Pierwszą oznaką błogosławionego stanu jest jednak oczywiście brak miesiączki. Gdy w wyznaczonym terminie okres się nie pojawia, myśl kobiety jest jedna: jestem w ciąży.

Czytaj dalej

Jak przygotować się do ciąży?

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety kiedy to powinna szczególnie o siebie dbać. Przez te dziewięć miesięcy nosi w sobie nowe życie. To dziecko jest owocem miłości, która łączy ją z ukochanym mężczyzną.

Czytaj dalej

Kalendarz ciąży - Twoja ciąża tydzień po tygodniu

Wybierz interesujący Ciebie tydzień ciąży...