kalendarz ciąży

Twoja ciąża tydzień po tygodniu

33 tydzień ciąży

Opracowanie: Monika Kornać

Koniec ciąży to czas radosnego oczekiwania, ale również przygotowania się na zmiany. Należy zastanowić się, jak będzie wyglądało nasze życie, gdy niedługo pojawi się w nim nowy człowiek. Trzeba pomyśleć o pomocy po rozwiązaniu, czy kobieta będzie potrzebowała rad matki, starszej siostry, jak rozwiązać sprawę z opieką nad maluchem, gdy mama będzie odpoczywała po porodzie.

Dziecko zaczyna już przypominać noworodka. Je, śpi, ssie kciuk, otwiera i zamyka oczka. W tym czasie bardzo szybko rozwija się mózg. Pod skórą dziecka nadal gromadzi się tłuszcz. Maluszek ma już prawie 30 centymetrów i waży około 2 kilogramów.

Badanie USG pokazuje, że dziecko jest nadal ułożone główką do góry? Nie ma potrzeby się denerwować. Ma jeszcze tydzień na odwrócenie się.

Dla kobiet męcząca może być bezsenność z uwagi na coraz większy brzuch i czasami nieco inny rytm snu i czuwania dziecka. Cierpi na nią około trzy czwarte ciężarnych. Do tego dochodzi częstsze oddawanie moczu, bóle nóg, zgaga. Dolegliwości może złagodzić ciepła kąpiel, spacery i przebywanie z mężem, który podtrzyma ukochaną na duchu i będą wspólnie mówić do nienarodzonego maleństwa.

Jakie są objawy ciąży?

Znamy wiele typowych objawów ciąży. Należą do nich poranne mdłości czy apetyt na dziwne potrawy lub ich niecodzienne połączenia.

Pierwszą oznaką błogosławionego stanu jest jednak oczywiście brak miesiączki. Gdy w wyznaczonym terminie okres się nie pojawia, myśl kobiety jest jedna: jestem w ciąży.

Czytaj dalej

Jak przygotować się do ciąży?

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety kiedy to powinna szczególnie o siebie dbać. Przez te dziewięć miesięcy nosi w sobie nowe życie. To dziecko jest owocem miłości, która łączy ją z ukochanym mężczyzną.

Czytaj dalej

Kalendarz ciąży - Twoja ciąża tydzień po tygodniu

Wybierz interesujący Ciebie tydzień ciąży...