kalendarz ciąży

Twoja ciąża tydzień po tygodniu

34 tydzień ciąży

Opracowanie: Monika Kornać

W tym tygodniu trzeba poważnie myśleć o rozwiązaniu. Trzeba uprać i wyprasować ubranka, kocyki, pościel. Należy używać delikatnych środków, przeznaczonych dla niemowląt i odpowiednich do wrażliwej skóry naszego maluszka.

Nasz dzidziuś czuje się świetnie. Wszystkie narządy są gotowe do pracy po przyjściu na świat. Dziecko trenuje wiele czynności i ruchów. Ma już około 33 centymetrów. Waży 2,3 kilograma.

Kobieta powinna upewnić się, czy zna już wszystkie informacje na temat porodu. Większości pewnie dowiedziała się w szkole, ale mogła uzupełnić tą wiedzę o niezbędne poradniki dla ciężarnych.

Poród dzieli się na trzy fazy. Pierwsza z nich to rozpoczęcie akcji porodowej. Trwa tak długo, aż szyja macicy rozszerzy się do około 10 centymetrów. Gdy rozwarcie będzie tak duże, zaczyna się drugie stadium czyli poród właściwy. Kończy się ono przyjściem na świat dziecka. Trzecie stadium to urodzenie łożyska. Trwa ono do pół godziny.

Do rozwiązania musi przygotować się również ojciec dziecka. Jeśli planuje zawieźć ukochaną do szpitala taksówką, niech położy pry telefonie numery korporacji. Jeżeli woli własny samochód, koniecznie musi zatankować bak, żeby uniknąć przykrej niespodzianki. Trzeba być przygotowanym na wszystko.

Jakie są objawy ciąży?

Znamy wiele typowych objawów ciąży. Należą do nich poranne mdłości czy apetyt na dziwne potrawy lub ich niecodzienne połączenia.

Pierwszą oznaką błogosławionego stanu jest jednak oczywiście brak miesiączki. Gdy w wyznaczonym terminie okres się nie pojawia, myśl kobiety jest jedna: jestem w ciąży.

Czytaj dalej

Jak przygotować się do ciąży?

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety kiedy to powinna szczególnie o siebie dbać. Przez te dziewięć miesięcy nosi w sobie nowe życie. To dziecko jest owocem miłości, która łączy ją z ukochanym mężczyzną.

Czytaj dalej

Kalendarz ciąży - Twoja ciąża tydzień po tygodniu

Wybierz interesujący Ciebie tydzień ciąży...