kalendarz ciąży

Twoja ciąża tydzień po tygodniu

35 tydzień ciąży

Opracowanie: Monika Kornać

Częstsze oddawanie moczu może być coraz bardziej uciążliwe, ale jest to spowodowane faktem, że macica uciska na pęcherz, ponieważ dziecko jest już przemieszczone do pozycji porodowej, czyli główką w dół. Dziecku szybko przybywa tłuszczu, przez co zwiększa się jego masa ciała. Czaszka malucha jest jednak nadal miękka. Pozwoli mu to przecisnąć się przez kanał rodny.

Dziecko waży już 2,5 kilograma i ma 47 centymetrów długości.

W tym tygodniu mama powinna sprawdzić, czy ma wszystko zapakowane do szpitala. W torbie musi znaleźć się koszula nocna, ponieważ jest najwygodniejsza, czysta bielizna na zmianę której najlepiej wziąć kilka kompletów, nie wiadomo, jak długo zostanie się w szpitalu oraz płaszcz kąpielowy. Niezbędne są również kosmetyki, szczoteczka do zębów, własny ręcznik, kubek, grzebień. Mama powinna również zabrać zegarek do omierzania czasu skurczów oraz wodę mineralną niegazowaną do picia. Do szpitala trzeba też zabrać rzeczy dla dziecka: kilka par śpioszków, skarpetki, czapeczkę, kocyk czy skafanderek na czas wyjścia. Kurteczkę i nosidełko może przywieźć jednak ze sobą tata, gdy będzie odbierał mamę i pociechę ze szpitala. Niezbędne są również jednorazowe pieluszki, miękki ręcznik i łagodne mydełko dla maluszka.

Jakie są objawy ciąży?

Znamy wiele typowych objawów ciąży. Należą do nich poranne mdłości czy apetyt na dziwne potrawy lub ich niecodzienne połączenia.

Pierwszą oznaką błogosławionego stanu jest jednak oczywiście brak miesiączki. Gdy w wyznaczonym terminie okres się nie pojawia, myśl kobiety jest jedna: jestem w ciąży.

Czytaj dalej

Jak przygotować się do ciąży?

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety kiedy to powinna szczególnie o siebie dbać. Przez te dziewięć miesięcy nosi w sobie nowe życie. To dziecko jest owocem miłości, która łączy ją z ukochanym mężczyzną.

Czytaj dalej

Kalendarz ciąży - Twoja ciąża tydzień po tygodniu

Wybierz interesujący Ciebie tydzień ciąży...