kalendarz ciąży

Twoja ciąża tydzień po tygodniu

36 tydzień ciąży

Opracowanie: Monika Kornać

Do rozwiązania zostało kilka tygodni. Przyszli rodzice mogą już rozpocząć poszukiwania lekarza pediatry dla swojego maleństwa.

Czasami lekarze pod koniec ciąży zalecają liczenie ruchów dziecka. Jeśli w ciągu doby nie doliczymy się dziesięciu, należy zgłosić się do swojego ginekologa. Ten tydzień ciąży to już ostatni moment, gdy maluch powinien obrócić się główką w dół. Jeśli tak się nie stało lekarz może podjąć decyzję o próbie mechanicznego odwrócenia dziecka, ponieważ poród pośladkowy niesie za sobą spore ryzyko.

Dziecko ma już 34 centymetry i wazy około 2,8 kilograma. Przyszła mama powinna również ćwiczyć oddychanie, przygotowując się tym samym do porodu. W tym czasie warto również przejrzeć raz jeszcze komplet dokumentów, które będą niezbędne w szpitalu. Z uwagi na zaawansowana ciążę kobiety, może zająć się tym mąż lub ktoś z rodziny: mama, siostra czy nawet bliska przyjaciółka. Do szpitala koniecznie trzeba zabrać kartę przebiegu ciąży, dowód tożsamości, oryginały wyników badań z okresu ciąży oraz inne, jakie mogą być istotne, ubezpieczenie oraz NIP pracodawcy lub własny, jeśli prowadzimy działalność gospodarczą. Wszystkie rzeczy i papiery należy spakować do wygodnej sportowej torby. Nie poleca się walizek na kółkach i kilku mniejszych, niepraktycznych torebek.

Jakie są objawy ciąży?

Znamy wiele typowych objawów ciąży. Należą do nich poranne mdłości czy apetyt na dziwne potrawy lub ich niecodzienne połączenia.

Pierwszą oznaką błogosławionego stanu jest jednak oczywiście brak miesiączki. Gdy w wyznaczonym terminie okres się nie pojawia, myśl kobiety jest jedna: jestem w ciąży.

Czytaj dalej

Jak przygotować się do ciąży?

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety kiedy to powinna szczególnie o siebie dbać. Przez te dziewięć miesięcy nosi w sobie nowe życie. To dziecko jest owocem miłości, która łączy ją z ukochanym mężczyzną.

Czytaj dalej

Kalendarz ciąży - Twoja ciąża tydzień po tygodniu

Wybierz interesujący Ciebie tydzień ciąży...