kalendarz ciąży

Twoja ciąża tydzień po tygodniu

37 tydzień ciąży

Opracowanie: Monika Kornać

To już ostatni miesiąc ciąży! Z piersi zaczyna wydobywać się tak zwana siara, czyli pierwszy pokarm. Oznacza to, że gruczoły są gotowe na produkcję mleka dla dziecka.

Płuca dziecka są już gotowe do samodzielnej pracy. Mama musi się również wysypiać i dużo odpoczywać. Poród jest sporym wysiłkiem: kobieta musi być na niego gotowa! Od tej chwili ciąża jest praktycznie uznawana za donoszoną. Przyszła mama może urodzić w każdej chwili, ale wiadomo, że to dziecko daje impuls do porodu. Czasami jednak na rozpoczęcie akcji mają wpływ czynniki zewnętrzne: stres matki, spory wysiłek.

Skoro maluch jest już w pełni przystosowany do życia poza łonem matki, to co robi w jej brzuchu przez pozostały czas? Ćwiczy! Trenuje wszystkie mięśnie, gesty, czynności. Nic się jednak nie stanie jeżeli urodzi się wcześniej, na przykład teraz, w 37 tygodniu. Będzie się rozwijał tak samo prawidłowo jak dziecko z ciąży trwającej całe 40 tygodni lub nawet więcej. Jeśli mama ma czas i ochotę, może zacząć przygotowywać obiady na czas po urodzeniu dziecka. Wtedy nie będzie miała czasu na spędzanie godzin przy kuchni! Warto poprosić o pomoc męża czy przyszłą babcie. Na pewno przyrządzi nam smaczne i zdrowe posiłki, które potem można zamrozić.

Jakie są objawy ciąży?

Znamy wiele typowych objawów ciąży. Należą do nich poranne mdłości czy apetyt na dziwne potrawy lub ich niecodzienne połączenia.

Pierwszą oznaką błogosławionego stanu jest jednak oczywiście brak miesiączki. Gdy w wyznaczonym terminie okres się nie pojawia, myśl kobiety jest jedna: jestem w ciąży.

Czytaj dalej

Jak przygotować się do ciąży?

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety kiedy to powinna szczególnie o siebie dbać. Przez te dziewięć miesięcy nosi w sobie nowe życie. To dziecko jest owocem miłości, która łączy ją z ukochanym mężczyzną.

Czytaj dalej

Kalendarz ciąży - Twoja ciąża tydzień po tygodniu

Wybierz interesujący Ciebie tydzień ciąży...