kalendarz ciąży

Twoja ciąża tydzień po tygodniu

38 tydzień ciąży

Opracowanie: Monika Kornać

W rodzinie wyczuwa się już coraz większe napięcie: czy to już? Wiele mam jest ogarniętych manią przygotowania i sprzątania. Jednak niech Ci do głowy nie przyjdzie odkurzanie, mycie okien czy wymiana pościeli! To zadanie dla męża, a ty, droga przyszła mamo musisz odpoczywać!

Opieka nad maluszkiem nie zostawi później zbyt wiele czasu na relaks. Przyszli rodzice muszą przygotować się na bezsenne noce, wstawanie do dziecka, karmienie, przewijanie. To więc najlepszy czas na porządki. Ojciec dziecka może w nie zaangażować rodziców czy rodzeństwo, a przyszła mama niech wybierze się na spacer z przyjaciółkami, byle nie za długi i zbyt męczący.

Przyszły tata może zastanowić się nad jakimiś prezentami dla żony oraz maleństwa, które podaruje im w czasie wizyty w szpitalu.

Kobieta znacznie łatwiej już oddycha, bowiem macica zsunęła się niżej i jest większy nacisk na miednicę. W ten sposób ciało przygotowuje się do porodu.

Do rozwiązania przygotowuje się także nasz maluszek. Z ciała schodzi meszek, który porywał jeszcze do niedawna skórę dziecka. Dziecko ma już około 35 centymetrów i waży 3 kilogramy. Na wydalenie czeka w jelicie grubym smółka. To pierwsza kupka dziecka, którą wydali po przyjściu na świat.

Jakie są objawy ciąży?

Znamy wiele typowych objawów ciąży. Należą do nich poranne mdłości czy apetyt na dziwne potrawy lub ich niecodzienne połączenia.

Pierwszą oznaką błogosławionego stanu jest jednak oczywiście brak miesiączki. Gdy w wyznaczonym terminie okres się nie pojawia, myśl kobiety jest jedna: jestem w ciąży.

Czytaj dalej

Jak przygotować się do ciąży?

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety kiedy to powinna szczególnie o siebie dbać. Przez te dziewięć miesięcy nosi w sobie nowe życie. To dziecko jest owocem miłości, która łączy ją z ukochanym mężczyzną.

Czytaj dalej

Kalendarz ciąży - Twoja ciąża tydzień po tygodniu

Wybierz interesujący Ciebie tydzień ciąży...