kalendarz ciąży

Twoja ciąża tydzień po tygodniu

39 tydzień ciąży

Opracowanie: Monika Kornać

Akcja porodowa może zacząć się w każdej chwili. Kobieta powinna bacznie obserwować wszelkie symptomy które wysyła jej ciało: skurcze, odejście wód płodowych. Wiele kobiet przed rozpoczęciem porodu odczuwa zaburzenia ze strony układu pokarmowego. Nie należy jednak każdej biegunki czy mdłości mylić z rozpoczynającą się akcją porodową, ale może to być wyraźny znak. Trzeba być wiec przygotowanym w każdej chwili.

Jeśli na przykład zdarzy się tak, że w tym okresie mężczyzna musi gdzieś wyjść czy wyjechać, powinien zapewnić ukochanej opiekę mamy czy rodzeństwa, aby nie była sama, gdy zacznie rodzić. Trzeba tez poinstruować taką osobę, jak ma się zachować: gdzie jest torba, jak ma pomóc ciężarnej, gdzie są numery do taksówek, do jakiego szpitala ma jechać.

Waga dziecka niewiele się już zmieni, ale intensywnie w dalszym ciągu rozwija się mózg maluszka. Skóra dziecka staje się nieco jaśniejsza, a to za sprawą gromadzącego się pod nią tłuszczu. Kobieta nie powinna się w tych ostatnich tygodniach niczym denerwować, a jedynie spokojnie czekać na rozpoczęcie porodu. Musi mieć również świadomość, że jest obok niej ktoś, kto pomoże jej wejść do samochodu, dojść do izby przyjęć w szpitalu. Dlatego tak ważne jest wsparcie bliskich.

Jakie są objawy ciąży?

Znamy wiele typowych objawów ciąży. Należą do nich poranne mdłości czy apetyt na dziwne potrawy lub ich niecodzienne połączenia.

Pierwszą oznaką błogosławionego stanu jest jednak oczywiście brak miesiączki. Gdy w wyznaczonym terminie okres się nie pojawia, myśl kobiety jest jedna: jestem w ciąży.

Czytaj dalej

Jak przygotować się do ciąży?

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety kiedy to powinna szczególnie o siebie dbać. Przez te dziewięć miesięcy nosi w sobie nowe życie. To dziecko jest owocem miłości, która łączy ją z ukochanym mężczyzną.

Czytaj dalej

Kalendarz ciąży - Twoja ciąża tydzień po tygodniu

Wybierz interesujący Ciebie tydzień ciąży...