kalendarz ciąży

Twoja ciąża tydzień po tygodniu

4 tydzień ciąży

Opracowanie: Monika Kornać

Czwarty tydzień ciąży to czas, gdy zwykle kobieta dowiaduje się, że w jej ciele rośnie mały człowiek.

Wiele pań co prawda spodziewa się tego wcześniej, ale tak naprawdę dopiero czwarty tydzień i późniejsze dają nam całkowitą pewność.

Mija miesiąc od poprzedniej miesiączki. Kobieta spodziewa się okresu, bólu menstruacyjnego, a one wcale się nie pojawiają. Pierwsza myśl jest oczywista: spodziewam się dziecka! Pojawiają się objawy, takie jak: poranne mdłości, rozdrażnienie, lekko podwyższona temperatura, dziwne zachcianki jeśli chodzi o jedzenie czy niechęć do używek, takich jak kawa czy papierosy.

Co dzieje się w organizmie kobiety? Zarodek zagnieżdża się w ścianie macicy i stale się powiększa. Powstają trzy warstwy komórek. Pierwsza z nich to ektoderma. Z niej później wykształci się układ nerwowy, włosy i skóra. Druga, mezoderma jest odpowiedzialna za powstanie układu krwionośnego, szkieletu i mięśni. Endoderma, trzecia warstwa jest odpowiedzialna za wykształcenie się układu pokarmowego, wątroby oraz płuc.

Zarodek na razie nie przypomina jeszcze ludzkiej postaci. Już niedługo jednak niepowtarzalny układ genów, jaki dostał od swoich rodziców zacznie nadawać mu cech osobowościowych oraz takich jak kolor oczu czy włosów.

Jakie są objawy ciąży?

Znamy wiele typowych objawów ciąży. Należą do nich poranne mdłości czy apetyt na dziwne potrawy lub ich niecodzienne połączenia.

Pierwszą oznaką błogosławionego stanu jest jednak oczywiście brak miesiączki. Gdy w wyznaczonym terminie okres się nie pojawia, myśl kobiety jest jedna: jestem w ciąży.

Czytaj dalej

Jak przygotować się do ciąży?

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety kiedy to powinna szczególnie o siebie dbać. Przez te dziewięć miesięcy nosi w sobie nowe życie. To dziecko jest owocem miłości, która łączy ją z ukochanym mężczyzną.

Czytaj dalej

Kalendarz ciąży - Twoja ciąża tydzień po tygodniu

Wybierz interesujący Ciebie tydzień ciąży...