kalendarz ciąży

Twoja ciąża tydzień po tygodniu

40 tydzień ciąży

Opracowanie: Monika Kornać

To już czterdziesty tydzień ciąży. Ta liczba to jednak liczba książkowa, nie należy być pewnym, że nasza ciąża potrwa właśnie dokładnie tyle. Niektóre dzieci rodzą się szybciej, inne są z tak zwanej ciąży przenoszonej, czyli dłuższej niż 40 tygodni. Jak pokazują statystyki, jedyni niecałe 5% dzieci przychodzi na świat w dokładnie wyznaczonym przez lekarza terminie.

Mama nie musi bać się, że przegapi oznaki zbliżającej się akcji porodowej. Wiele z nich jest jasnych i wyraźnych. Gdy główka dziecka jest już nisko i maluch jest gotowy na przeciśniecie się przez kanał rodny zaczyna się poród.

Pierwszą fazę zwiastują skurcze i odejście wód płodowych. Skurcze są coraz silniejsze i częstsze. Ten pierwszy okres trwa do czasu, aż szyjka macicy rozszerzy się do około 10 centymetrów. U wielu kobiet rozwieranie zaczyna się już pod koniec trwania ciąży. Skurcze w tej pierwszej fazie powinny występować co 3 – 4 minuty i trwać niecałe 60 sekund. Jeśli są one bardzo bolesne, najlepsza jest pozycja pionowa. Gdy kobieta się położy, skurcze mogą być bardziej bolesne. Najważniejsze jest jednak oddychanie. Warto przypomnieć sobie zajęcia ze szkoły rodzenia. W końcu czujemy parcie i jakby przypływ energii. To znak, że zaczyna się druga faza porodu! Może ona trwać od kilku do kilkunastu godzin. Chwila, gdy mama i tata mogą wreszcie zobaczyć i przytulic swoje dziecko jest bezcenna. Gratulacje, właśnie zostaliście rodzicami!

Jakie są objawy ciąży?

Znamy wiele typowych objawów ciąży. Należą do nich poranne mdłości czy apetyt na dziwne potrawy lub ich niecodzienne połączenia.

Pierwszą oznaką błogosławionego stanu jest jednak oczywiście brak miesiączki. Gdy w wyznaczonym terminie okres się nie pojawia, myśl kobiety jest jedna: jestem w ciąży.

Czytaj dalej

Jak przygotować się do ciąży?

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety kiedy to powinna szczególnie o siebie dbać. Przez te dziewięć miesięcy nosi w sobie nowe życie. To dziecko jest owocem miłości, która łączy ją z ukochanym mężczyzną.

Czytaj dalej

Kalendarz ciąży - Twoja ciąża tydzień po tygodniu

Wybierz interesujący Ciebie tydzień ciąży...