kalendarz ciąży

Twoja ciąża tydzień po tygodniu

5 tydzień ciąży

Opracowanie: Monika Kornać

Za nami już pierwszy miesiąc ciąży! Czas radosnego oczekiwania płynie zaskakująco szybko. Zaczynamy piąty tydzień tego niezwykłego czasu oczekiwania.

Test wypadł pozytywnie, pojawiły się upragnione dwie kreski. Lekarz potwierdził, że za dziewięć miesięcy na świecie pojawi się nowy człowiek: nasze wyczekane dziecko.

Kobieta może odczuwać te same dolegliwości, co w zeszłym tygodniu: mdłości, zachcianki pokarmowe, choć są one zazwyczaj nieco mniej nasilone.

A co u maluszka? Otóż: wykształca się układ krwionośny i serce. Już niedługo usłyszymy jego pierwsze uderzenia! Powstaje też zaczątek płuc maluszka. Zarodek mierzy obecnie około 2 milimetrów. Badanie USG pozwala dostrzec przyszłym rodzicom woreczek płodowy.

Kobieta w dalszym ciągu powinna dbać o siebie i pamiętać, że ryzyko poronienia istnieje do około 13 tygodnia ciąży. Później zmniejsza się sukcesywnie wraz z każdym kolejnym tygodniem, co nie znaczy jednak, że nie mamy uważać na siebie.

Pomocne dla pań w ciąży są: łykanie kwasu foliowego, zdrowa dieta, spacery i wsparcie ukochanego mężczyzny. Takie przygotowanie do ciąży jest niezwykle ważne: zarówno psychiczne jak fizyczne. Kobieta musi czuć, że mężczyzna ją wspiera.

Jakie są objawy ciąży?

Znamy wiele typowych objawów ciąży. Należą do nich poranne mdłości czy apetyt na dziwne potrawy lub ich niecodzienne połączenia.

Pierwszą oznaką błogosławionego stanu jest jednak oczywiście brak miesiączki. Gdy w wyznaczonym terminie okres się nie pojawia, myśl kobiety jest jedna: jestem w ciąży.

Czytaj dalej

Jak przygotować się do ciąży?

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety kiedy to powinna szczególnie o siebie dbać. Przez te dziewięć miesięcy nosi w sobie nowe życie. To dziecko jest owocem miłości, która łączy ją z ukochanym mężczyzną.

Czytaj dalej

Kalendarz ciąży - Twoja ciąża tydzień po tygodniu

Wybierz interesujący Ciebie tydzień ciąży...