kalendarz ciąży

Twoja ciąża tydzień po tygodniu

6 tydzień ciąży

Opracowanie: Monika Kornać

Nadchodzi kolejny tydzień ciąży: czas następnych wielkich zmian w organizmie matki i dziecka.

Poranne mdłości mogą stać się dla kobiety w ciąży nieco uciążliwe. Warto jednak pocieszać się tym, że wkrótce przeminą. Kobiety są rozdrażnione, podenerwowane, senne, miewają zmienne nastroje. To wszystko wina hormonów!

Brzuch nadal jest płaski, ale obserwujemy inne zmiany. Piersi staja się bardziej wrażliwe, powiększają się, ich brodawki ciemnieją. Tak przygotowują się na wytworzenie pokarmu dla dziecka. To najlepszy czas, aby powiedzieć o ciąży swojemu pracodawcy, zwłaszcza jeśli pracujemy w szkodliwych warunkach.

Dziecko jest teraz najważniejsze, ale mama również musi dbać o siebie. Nie powinna się przemęczać, dźwigać. Ważne są również regularne wizyty u ginekologa.

A maluszek? On rośnie i to bardzo szybko. W szóstym tygodniu zaczyna nieco przypominać kijankę. Od tej pory zaczyna bić jego serce. Krew już krąży, rozwijają się jelita. W budowie rozróżnia się główkę i tułów z zaczątkami kończyn. Dziecko ma wielkość ziarenka soczewicy. Rośnie jednak bardzo szybko: około milimetra dziennie. Równie sprawnie przybiera na wadze.

Jakie są objawy ciąży?

Znamy wiele typowych objawów ciąży. Należą do nich poranne mdłości czy apetyt na dziwne potrawy lub ich niecodzienne połączenia.

Pierwszą oznaką błogosławionego stanu jest jednak oczywiście brak miesiączki. Gdy w wyznaczonym terminie okres się nie pojawia, myśl kobiety jest jedna: jestem w ciąży.

Czytaj dalej

Jak przygotować się do ciąży?

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety kiedy to powinna szczególnie o siebie dbać. Przez te dziewięć miesięcy nosi w sobie nowe życie. To dziecko jest owocem miłości, która łączy ją z ukochanym mężczyzną.

Czytaj dalej

Kalendarz ciąży - Twoja ciąża tydzień po tygodniu

Wybierz interesujący Ciebie tydzień ciąży...