kalendarz ciąży

Twoja ciąża tydzień po tygodniu

7 tydzień ciąży

Opracowanie: Monika Kornać

Następny tydzień ciąży to czas, gdy w dalszym ciągu powiększają się piersi i stają się jeszcze bardziej wrażliwe na dotyk. Mdłości nadal są bardzo uciążliwe? Jest na to kilka sposobów. Posiłki powinny być mniejsze, lekkie ale jedzone częściej. Nudności złagodzi też wąchanie imbiru i syrtony. Należy dużo się ruszać, spacerować. Przed wstaniem z lóżka dobrze jest zjeść coś słonego, na przykład krakersa. To powinno złagodzić dolegliwości, które nasilają się po wstaniu. Nudności nasilają się po zjedzeniu obfitego, ostrego lub tłustego posiłku. Przyszła mama powinna się ich wystrzegać.

Wiele kobiet twierdzi, że właśnie w tym czasie zaczynają się zmieniać ich preferencje kulinarne. Ogórek z kremem czekoladowym? Proszę bardzo. Mimo iż mężowie patrzą na te posiłki ze zgrozą, kobiety na coś takiego mają właśnie ochotę.

Dziecko również się zmienia. Wykształca się twarz którą niedługo przyszli rodzice będą mogli zobaczyć na kolejnym badaniu USG. Głowa nadal jest największą częścią ciała dziecka. Powstają rączki i nóżki. Siódmy tydzień to również czas kształtowania się organów płciowych. Płeć jednak przez jakiś czas pozostanie dla nas zagadką. Na główce zarodka widać już dziurki nosowe. Już niedługo wykształcą się wargi, język i podniebienie.

Jakie są objawy ciąży?

Znamy wiele typowych objawów ciąży. Należą do nich poranne mdłości czy apetyt na dziwne potrawy lub ich niecodzienne połączenia.

Pierwszą oznaką błogosławionego stanu jest jednak oczywiście brak miesiączki. Gdy w wyznaczonym terminie okres się nie pojawia, myśl kobiety jest jedna: jestem w ciąży.

Czytaj dalej

Jak przygotować się do ciąży?

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety kiedy to powinna szczególnie o siebie dbać. Przez te dziewięć miesięcy nosi w sobie nowe życie. To dziecko jest owocem miłości, która łączy ją z ukochanym mężczyzną.

Czytaj dalej

Kalendarz ciąży - Twoja ciąża tydzień po tygodniu

Wybierz interesujący Ciebie tydzień ciąży...