kalendarz ciąży

Twoja ciąża tydzień po tygodniu

8 tydzień ciąży

Opracowanie: Monika Kornać

Drugi miesiąc ciąży dobiega końca. Czas na wizytę u ginekologa. Lekarz założy kobiecie kartę ciąży i wyda stosowne poświadczenie, że korzystała z pomocy ginekologicznej, co przyda się przy pobieraniu becikowego. Badanie USG pozwala również określić dokładniejszy termin porodu.

Ciężarne mają w tym czasie skłonność do trądziku. Muszą jednak pamiętać, aby nie leczyć go żadnymi lekami, ponieważ może to zaszkodzić dziecku. Każdą tego typu decyzję należ bezzwłocznie skonsultować z lekarzem.

Mama może oczywiście dalej żyć aktywnie, na przykład uprawiać sport. Polecane są spacery, joga, pływanie czy specjalna gimnastyka dla pań w ciąży.

Serce dziecka bije już bardzo szybko. Zaczynają rozwijać się palce u rączek i stóp. Ręce zaczynają zginać się w łokciach i nadgarstkach. W dalszym ciągu rozwija się twarz maluszka. Tworzy się żołądek i dalej rozwijają się organy płciowe. W tym tygodniu tworzy się również szkielet, na razie złożony z tkanki chrzęstnej, a nie kostnej. Kostnienie potrwa jednak jeszcze kilka lat. Oczy dziecka mają już pigment, ale prawdziwy kolor będziemy mogli poznać dopiero około 2 miesiące po narodzinach. Kręgosłup dziecka jest cienki jak igła, ale można już rozróżnić tułów i kończyny. Płód chroni owodnia, która amortyzuje wszelkie wstrząsy.

Nasze dziecko jest obecnie wielkości ziarenka fasoli. Mierzy około 1,5 centymetra.

Jakie są objawy ciąży?

Znamy wiele typowych objawów ciąży. Należą do nich poranne mdłości czy apetyt na dziwne potrawy lub ich niecodzienne połączenia.

Pierwszą oznaką błogosławionego stanu jest jednak oczywiście brak miesiączki. Gdy w wyznaczonym terminie okres się nie pojawia, myśl kobiety jest jedna: jestem w ciąży.

Czytaj dalej

Jak przygotować się do ciąży?

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety kiedy to powinna szczególnie o siebie dbać. Przez te dziewięć miesięcy nosi w sobie nowe życie. To dziecko jest owocem miłości, która łączy ją z ukochanym mężczyzną.

Czytaj dalej

Kalendarz ciąży - Twoja ciąża tydzień po tygodniu

Wybierz interesujący Ciebie tydzień ciąży...