kalendarz ciąży

Twoja ciąża tydzień po tygodniu

9 tydzień ciąży

Opracowanie: Monika Kornać

Zaczął się już trzeci miesiąc ciąży! Dla kobiet ważne jest częste nawilżenie powietrza, szczególnie trzeba zadbać o to w sypialni. Zapewnia to dobry i spokojny sen.

Jeśli przyszła mama ma powyżej 25 lat, powinna zrobić szczegółowe badania genetyczne, zwłaszcza jeśli w jej rodzinie (lub męża) występowały schorzenia. To właśnie w tym czasie można już wykryć takie choroby jak na przykład zespół Downa.

A jak czuje się kobieta? Jej brzuszek zaczyna powoli się powiększać. Na tym etapie może dokuczać jej zgaga. Receptą na to jest zdrowa dieta, powolne jedzenie i nie przejadanie się. Pomoże zrezygnowanie z potraw tłustych i ostrych. Nie należy też leżeć po jedzeniu, ponieważ wzmaga to nadkwaśność.

Co u maluszka? Dziecko mierzy około 3 centymetrów, waży niecałe 12 gramów. Mózg rozwija się bardzo szybko. Nowe połączenia nerwowe tworzą się w każdej minucie. Głowa nadal jest największą częścią ciała, wykształcają się półkule mózgowe. Pojawia się również szyja. Powoli zaczyna kostnieć kręgosłup. Maluszek porusza już kończynami, ale palce nadal są zrośnięte cienką błonką.

Organy płciowe są już wykształcone, co umożliwia rozpoznanie płci dziecka. Maluch zaczyna już przypominać wyglądem miniaturowego człowieka, co widać również na badaniu USG. Na razie jednak jest wielkości dużego winogrona.

Jakie są objawy ciąży?

Znamy wiele typowych objawów ciąży. Należą do nich poranne mdłości czy apetyt na dziwne potrawy lub ich niecodzienne połączenia.

Pierwszą oznaką błogosławionego stanu jest jednak oczywiście brak miesiączki. Gdy w wyznaczonym terminie okres się nie pojawia, myśl kobiety jest jedna: jestem w ciąży.

Czytaj dalej

Jak przygotować się do ciąży?

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety kiedy to powinna szczególnie o siebie dbać. Przez te dziewięć miesięcy nosi w sobie nowe życie. To dziecko jest owocem miłości, która łączy ją z ukochanym mężczyzną.

Czytaj dalej

Kalendarz ciąży - Twoja ciąża tydzień po tygodniu

Wybierz interesujący Ciebie tydzień ciąży...