kalendarz ciąży

Twoja ciąża tydzień po tygodniu

Jak przygotować się do ciąży?

Opracowanie: Monika Kornać

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety kiedy to powinna szczególnie o siebie dbać. Przez te dziewięć miesięcy nosi w sobie nowe życie. To dziecko jest owocem miłości, która łączy ją z ukochanym mężczyzną.

Wiele par planuje ciążę, a dla innych dwie kreski na teście ciapkowym są przyjemnym zaskoczeniem.

Kobiety, które starannie planują zajście w ciążę powinny się do tego stanu odpowiednio przygotować.

Specjaliści zalecają by kobieta, która chce zajść w ciążę zachowywała się tak, jakby już w tej ciąży była. Nie chodzi tu oczywiście o noszenie obszernych ubrań i wkładanie poduszki pod swetry, choć oczywiście można z ciekawości coś przymierzyć. Lekarze maja raczej na myśli określony sposób życia.

Jeśli kobieta szybciej wyrobi w sobie dobre nawyki, później nie będzie musiała przestawiać się na inną dietę czy pozycję spania. Dla wielu kobiet to za dużo zmian naraz, wiec należy się do nich odpowiednio wcześniej przygotować i wprowadzić je w życie.

Ważna jest oczywiście zdrowa dieta. Panie powinny jeść dużo owoców i warzyw, odpowiednią ilość błonnika, który zapobiega pojawiającym się, zwłaszcza pod koniec ciąży, zaparciom. Powinny unikać żywności mocno przetworzonej, fast foodów, słodkich napojów gazowanych, alkoholi oraz wszelkich innych używek: mocnej kawy czy papierosów. Kobieta w ciąży nie powinna nawet przebywać w towarzystwie palących. Zarówno ona, jak i jej dziecko są wtedy tak zwanymi biernymi palaczami.

Oprócz diety ważny jest również ruch. Wiadomo, ze kobieta w stanie błogosławionym nie może uprawiać wszystkich sportów, ale jest kilka bardzo przyjemnych. Panie w ciąży z powodzeniem mogą pływać czy spacerować. W początkowych miesiącach poleca się marsz, rower czy rolki. Zimą można wybrać się na łyżwy.

Jeszcze przed planowany zajściem w ciąży kobieta powinna udać się do lekarza i wykonać niezbędne badania. Dowie się, czy nie ma na przykład anemii czy innych niedoborów.

Dobre przygotowanie fizyczne to jednak tylko część sukcesu. Na ciążę musi przygotować się również psychika i to nie tylko przyszłej matki, ale i ojca. Pojawienie się świecie dziecka wprowadza bowiem zmiany nie tylko w życie kobiety, ale także wiele zmienia w życiu mężczyzny. Te zmiany są jednak różne zarówno jakościowo jak i ilościowo. U kobiety bowiem zmienia się również jej ciało.

Przyszli rodzice muszą mieć świadomość tego, że za 9 miesięcy przyjdzie na świat dziecko, które od tej chwili będzie z nimi związane. Będzie miało ich geny, niektóre cechy psychiczne, fizyczne. Stają się mamą i tata, osobami odpowiedzialnymi za dziecko i zobowiązanymi do jego wychowania. Powinni jednak nadal potrafić znaleźć czas dla siebie i pielęgnowanie swojego uczucia.

Jakie są objawy ciąży?

Znamy wiele typowych objawów ciąży. Należą do nich poranne mdłości czy apetyt na dziwne potrawy lub ich niecodzienne połączenia.

Pierwszą oznaką błogosławionego stanu jest jednak oczywiście brak miesiączki. Gdy w wyznaczonym terminie okres się nie pojawia, myśl kobiety jest jedna: jestem w ciąży.

Czytaj dalej

Jak przygotować się do ciąży?

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety kiedy to powinna szczególnie o siebie dbać. Przez te dziewięć miesięcy nosi w sobie nowe życie. To dziecko jest owocem miłości, która łączy ją z ukochanym mężczyzną.

Czytaj dalej

Kalendarz ciąży - Twoja ciąża tydzień po tygodniu

Wybierz interesujący Ciebie tydzień ciąży...