kalendarz ciąży

Twoja ciąża tydzień po tygodniu

Jakie są objawy ciąży?

Opracowanie: Monika Kornać

Znamy wiele typowych objawów ciąży. Należą do nich poranne mdłości czy apetyt na dziwne potrawy lub ich niecodzienne połączenia.

Pierwszą oznaką błogosławionego stanu jest jednak oczywiście brak miesiączki. Gdy w wyznaczonym terminie okres się nie pojawia, myśl kobiety jest jedna: jestem w ciąży. Bywa jednak tak, że menstruacja pojawia się kilka dni później i takie opóźnienie jest jedynie chwilowym zaburzeniem gospodarki hormonalnej. Jeśli jednak okres się nie pojawi, należy zrobić test ciążowy.

Są różne rodzaje takich tekstów: paskowe lub strumieniowe. Ich wykonywanie jest proste, a za wynik trzeba poczekać kilka minut. Testy nie dają stuprocentowej pewności, ale jest ona bardzo wysoka. Pełną pewność można uzyskać jedynie w czasie wizyty u lekarza ginekologa.

Jeśli potwierdzi on ciążę, możemy przygotować się na prawie dziewięciomiesięczne oczekiwanie na upragnionego maluszka. Później pojawiają się kolejne objawy ciąży.

Bardzo znane są dziwne zachcianki ciężarnych, w głównej mierze kulinarne. Przyszła mama może mieć ochotę na korniszony, zaraz później na lody czy ciasto. Mężowie i reszta rodziny patrzą na to wszystko ze zdumieniem, ale takie pragnienia mają swoje medyczne uzasadnienie. W ten sposób organizm dopomina się o niezbędne składniki pokarmowe.

Panie w ciąży często skarżą się na wahania nastrojów, senność. Takie objawy mogą być mylone z PMS, zwłaszcza na początku ciąży. Zresztą wiele początkowych oznak może być mylonych z czymś innym.

Kolejnym symptomem ciąży są oczywiście, wspominane już wcześniej poranne mdłości. Bywa, że są one oznaką zwykłego zatrucia. Nie mniej jednak, jako objaw ciąży są chyba najbardziej znane. Mogą być uciążliwe dla ciężarnych. Mijają one jednak po pierwszym trymestrze i możemy cieszyć się wtedy najprzyjemniejszym okresem ciąży.

Później jednak pojawiają się nieco mniej przyjemne oznaki, takie jak skurcze łydek, bóle kręgosłupa czy puchniecie nóg. Jest to spowodowane coraz większym ciężarem, jaki musi nosić kobieta pod sercem.

W ciąży pojawia się również zgaga, której jednak możemy zapobiec dzięki odpowiedniej diecie, obfitującej w błonnik.

Kobieta musi również znaleźć odpowiednia pozycje do spania, nie można przecież spać na brzuchu. Naprawdę do nowej pozycji można się przyzwyczaić.

Dla wielu przyszłych mam objawy ciąży wiążą się z wielkimi zmianami w życiu. Zmienia się nie tylko ciało, ale również psychika kobiety. Niektóre objawy wraz z upływem czasu mijają, inne towarzyszą nam przez całą ciążę, jeszcze inne pojawiają się dopiero w końcowej jej fazie.

Są objawy przyjemniejsze i te bardziej przykre, ale chyba najwspanialsze w ciąży jest czekanie na dziecko i wyczuwanie jego ruchów w brzuchu. Są to chwile wzruszające i niezwykle piękne, w których zapominamy o bólach kręgosłupa czy dokuczających w pierwszym trymestrze, porannych nudnościach.

Jakie są objawy ciąży?

Znamy wiele typowych objawów ciąży. Należą do nich poranne mdłości czy apetyt na dziwne potrawy lub ich niecodzienne połączenia.

Pierwszą oznaką błogosławionego stanu jest jednak oczywiście brak miesiączki. Gdy w wyznaczonym terminie okres się nie pojawia, myśl kobiety jest jedna: jestem w ciąży.

Czytaj dalej

Jak przygotować się do ciąży?

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety kiedy to powinna szczególnie o siebie dbać. Przez te dziewięć miesięcy nosi w sobie nowe życie. To dziecko jest owocem miłości, która łączy ją z ukochanym mężczyzną.

Czytaj dalej

Kalendarz ciąży - Twoja ciąża tydzień po tygodniu

Wybierz interesujący Ciebie tydzień ciąży...